Beyin Göçünü Anlamak: Güç, Saygı, Anlaşılma, Güvenlik ve Aidiyet

İyiMezun.com

İyiMezun.com

CV göndermeden ve iş başvurusu yapmadan iş görüşmesi yakalama fırsatı İyiMezun'da!

Hayatta hepimiz temel ihtiyaçlarımızı karşılamanın peşinden koşuyoruz. Temel ihtiyaç derken, barınma ve giyinmeyi değil psikolojik ihtiyaçlarımızı kastediyorum. Bu temel ihtiyaçlar bir yerde karşılanmıyorsa, yer değiştiriyoruz. İşte beyin göçünün temeli bu.

Bu ihtiyaçlar nelerdir?

Güçlü hissetmek istiyoruz, zeki hissetmek istiyoruz, saygı görmek istiyoruz, anlaşılmak istiyoruz ve ait olmak istiyoruz. Hangi gelir seviyesinde, hangi eğitim seviyesinde veya hangi sosyolojik arka plandan geliyor olursak olalım, bu ihtiyaçların dışında değiliz. Aradığımız şey terfi de olsa, maaş artışı da olsa, arkadaş ortamında daha çok dikkat çekmek de olsa, aile ile kurduğumuz ilişkiler de olsa, arka tarafta çoğunlukla bu beş ihtiyaç dümeni ellerinde tutuyor. Mevcut hayatı içinde bu ihtiyaçları gideremediğini düşünen insan, giderebilecek yeni formüller arıyor. Bu da, yani arayış ihtiyacı da, ihtiyaçların kendisi kadar evrensel.

Bir grup insan neden gidiyor?

Gidenler neden gidiyor sorusunu, az önce belirlediğimiz ihtiyaçlar üzerinden sorunca karşımıza çıkan tablo şu: iyi eğitimli, iyi şirketlerde çalışan, yani ekonomiyi çeken beyaz yakalılar güç, saygı ve anlaşılma ihtiyaçlarına cevap alamıyorlar. Bir önceki Beyin Göçü jenerasyonundan farklı olarak, günümüzde beyin göçü dediğimizde sadece akademik çalışanları değil, çok daha büyük bir kitleyi, iyi yabancı dili olan tüm özel sektör çalışanlarını kastediyoruz. Ait olma ihtiyaçlarına verdikleri cevap hala kuvvetli, çünkü değişen toplum değerlerine ne kadar yabancılaşsalar da, harcanmış koca bir ömür, yenilmiş binlerce yemek, edilmiş binlerce muhabbet var. Ancak diğer ihtiyaçların cevapsız kalması büyük tehlikeler barındırıyor.

İhtiyaçların cevapsız kalması.

Beyin göçü yapmayı göze almış insanlar bahsedilen psikolojik ihtiyaçlarına cevap bulamıyorlar çünkü onların kazanmak için yıllar harcadıkları eğitimlerini, kendilerini geliştirmek için gösterdikleri çabayı, toplumsal alanda nezaketi, entelektüel gelişimi dışlayan, değersizleştiren, aşağılayan ve hatta alaya alan bir toplumsal ve politik dil ile karşı karşıyalar. Bu kişilerin gelişim gösterip güç ve saygı hak edebileceği yollar tıkanmış durumda. Sanat, akademi, liyakat ile yükselme yolları kapalı. Sonuç itibariyle kendini güçsüz hisseden, saygı görmeyen ve hatta yaşam tarzı eleştiri ve değersizleşme tehdidi altında olan kişiler, bu ihtiyaçları nasıl giderebilirim diye düşünüyorlar.

Ciddi bir yalnızlık, anlaşılmama tehdidi.

Anlaşılma ihtiyacının tatmin edilme seviyesi de daha iyi durumda değil. Bir grup insan, sokakta, restoranda, işyerinde ve televizyonda, kendi dilinin konuşulmadığını hissediyor. İsteklerinin, hayatla ilgili hayallerinin, yapmayı düşündüklerinin ve arzuladıklarının çevresi tarafından anlaşılmadığı düşünüyor. Kendisi gibi düşünen, hayatta kendisi ile benzer önceliklere sahip insanlar bulmakta zorlanıyor.
Sonuç olarak,
İmkanı olanlar bir noktada şu hesabı yapıyorlar: Daha az aidiyet. Daha çok güç. Daha çok saygı ve hatta (belki) daha çok anlaşılma. Daha güvenli hissetme cabası.
İçinde yaşadıkları toplum, yıllarca yatırım yaptıkları alanlarda onları ödüllendiremediği için, kendilerini gösteremedikleri için, gerçekleştiremedikleri için…
Nasıl çözeriz diye düşünecek olursak, bu ihtiyaçlar üzerinden cevap vermek gerekir.

İyiMezun, CV hazırlamadan ve iş başvurusu yapmadan en iyi şirketlerde iş bulmanı sağlar: İyiMezun.comİlk İzlenim

Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/