l Başarısızlıklarını Başarıya Doğru Bir Basamak Olarak Kullanan 3 Girişimci - CEOtudent

Başarısızlıklarını Başarıya Doğru Bir Basamak Olarak Kullanan 3 Girişimci

Başarısızlığı yaşamak başarı için daha çok çalışmaya sebep oluyor kimi zaman. Hayatta her zaman işler yolunda gitmiyor. İşte o zaman karamsar olmamak, çalışmaya devam etmek sizi bir gün dünyanın en başarılı insanları arasına sokabilir. Yaşadıkları bazı başarısızlıklarla dalga geçip, hırslanan 3 büyük girişimcinin hikayesi bunu kanıtlar nitelikte!

1) Warren Buffet

Başarısızlıklarını Başarıya Doğru Bir Basamak Olarak Kullanan 3 Girişimci 1
19 yaşında Harvard İşletme Okulu’ndan red cevabı aldı. Karamsar olabilirdi lakin babasının ona olan inancı, pes etmemek için çok büyük bir sebepti. Harvard darbesinden sonra Kolombiya’ya giderek burada 2 yatırım uzmanıyla beraber Berkshire Hathaway’in kuruluş ilkelerini şekillendirdi. Bu girişim de ilk başlarda başarısızlığa uğradı. Lakin Buffet yine başarısızlıktan beslendi ve bugün multi-milyar dolarlık olan bu şirketin başında. Buffet karşılaştığı tüm yenilgilerin hayatını daha iyiye götürdüğünü ve engelleri fırsatlara çevirdiğini düşünüyor.

2) Arianna Huffington

Başarısızlıklarını Başarıya Doğru Bir Basamak Olarak Kullanan 3 Girişimci 2
Online yayıncılık alanında en önemli isimlerden biri Huffington. O da başarısızlık ile karşı karşıya kaldı. İkinci kitabı basıma kabul edilmeden tam 36 farklı yayıncıdan red cevabını almıştı. Huffington Post 2005 yılında
kuruldu. Kurulduğu ilk andan itibaren bu kadar popüler değildi elbette. Eleştirmenler Huffington Post’a çok sert eleştirilerde bulundular, kalitesini düşük bulduklarını söyleyerek potansiyelini görmezden geldiler. 2011 yılında ise Huffington Post yılda 1 milyardan fazla görüntüleme alır hale geldi. AOL’ye 315 milyon dolara satıldı. Arianna Huffington, başarısızlığı kabul etmedi hedefinin peşinden koştu ve bu şekilde Arianna Huffington oldu.

3) Sir James Dyson

Başarısızlıklarını Başarıya Doğru Bir Basamak Olarak Kullanan 3 Girişimci 3
Dyson elektrik süpürgelerini duymuş olabilirsiniz. Elektrik süpürgesinde tanınan bir adam olması Dyson için
hiç de kolay olmadı. Kendi kriterlerine uygun olan bir elektrik süpürgesine ulaşabilmek için toplam 5126 tane prototip üzerinde çalıştı. Yaptığı süpürgeler, İngiltere’de hiç ilgi görmedi. Bir süre eşinin maaşı ile geçindiler. En sonunda süpürgesini Japonya’ya götürdü ve süpürge orada büyük ilgi gördü. Telif ücretleri sayesinde İngiltere’de bir araştırma tesisi ve fabrika kuruldu ve özgün torbasız elektrikli süpürge modeli uluslararası başarıya ulaştı. Dyson, hedef kitlesini de doğru seçmeyi başaramamıştı, çünkü İngiliz tüketiciler elektrikli süpürgeye pek ilgi göstermiyorlardı. Ama Japonya doğru pazardı. 5126 prototip üretecek kadar, işini aşkla yapan Dyson vazgeçmediği için şimdi olması gerektiği yerde.
Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/