Başarılı Bir Staj Dönemi Geçirmenin 8 Püf Noktası

Pfizer Kariyer

Pfizer Kariyer

#BuradaSınırYok

Staj her şeyin başı! Deneyim, network, fırsat, başarı ve dahası… Bu artık su götürmez bir gerçek. Bu yüzden stajın kariyeriniz için ne kadar önemli olduğundan bahsetmeyeceğiz. Biz bu kez ‘staj’ denen bu değerli zamanın nasıl geçmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.
İşte başarılı bir staj dönemi geçirmenin püf noktaları:

1) Farklı deneyimler, yeni ufuklar!

Mezuniyetin ardından genelde ne yapılacağı ve hangi alanda çalışılacağı konularında kararsız kalınır. İşte tam da bu noktada devreye staj giriyor. Staj, sevebileceğiniz iş alanlarını, görev tanımlarını, tutkularınızı hızlı keşfedebilmenizi sağlar. Dolayısıyla staj yaparken her departmanda, şirketin her biriminde mutlaka görev almaya çalışın.

2) Profesyonelliği ilke edinin.

Zamanlamadan planlamaya, iletişimden giyiminize kadar gerçek bir profesyonel olun. Bu duruşunuz sadece sizi değil, iş arkadaşlarınızı da olumlu anlamda etkileyecektir.

3) Gerçek bir planlama uzmanı olun.

Planlı çalışma ve planlama alışkanlıkları bir adayda aranan önemli niteliklerdir. Dolayısıyla stajınız boyunca sürekli not alın ve her şeyi planlamaya çalışın. Bu alışkanlığı edinmiş olmak hem yaşamınızı kolaylaştıracak hem de staj döneminizde sizi daha profesyonel gösterecektir.

4) Geri bildirimleri bir araya getirin.

Düzenli ve belirli aralıklarla çalışma arkadaşlarınızdan kendiniz ve performansınız hakkında geri bildirim isteyin. Bu davranışınız, inisiyatif alabildiğinizi ve daha iyi olmak için değişime hazır olduğunuzu gösterir. Ek olarak bu geri bildirimlerin henüz keşfedemediğiniz güçlü yanlarınızı ya da üzerinde çalışmanız gereken gelişim alanlarınızı ortaya çıkarabileceğini de unutmayın.

5) Dahil olun.

Çoğu zaman ekibin bir parçası olmak için birlikte çalışmak tek başına yeterli değildir. Çalışma arkadaşlarınızla iş dışında da iyi zaman geçirmeye çalışın. Buradaki enerjiye dahil olun.

6) Takip edin, talep edin.

Hep takipte olun. Şirket içindeki bağlantıları analiz edin. Kimler iletişim halindeler ve bireyler birbirleri ile nasıl iletişim kuruyor? Genel olarak işlerin akışı nasıl sağlanıyor? Bunları iyi takip edin ve bilginin peşinde olun. Bugün neler yapabilirim, neler öğrenebilirim düşüncesi ile sürekli olarak bilgiyi talep edin.

7) İyi hatırlanın

Bir zamanlar staj yaptığın şirkete yıllar sonra geri dönebilirsin ya da staj sonrası iş teklifi alabilirsin. Tüm bu iyi ihtimaller adına iyi hatırlanmakta fayda var. Dolayısıyla iş arkadaşlarınızda ve çalıştığınız şirkette olumlu izlenimler bırakmaya özen gösterin.

8) Esnek ve keyifli çalışma ortamlarını tercih edin.

Çalışma ortamınız veriminizi doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Dolayısıyla stajınızı esnek ve keyifli çalışma ortamını kurum kültürü haline getirmiş olan bir şirkette yapmaya çalışın.
Örneğin, Pfizer’de çalışırsan yıl boyunca şirkete işe uygun rahat kıyafetle gelebilir, esnek çalışma saatlerinin keyfini çıkarabilir, çarşamba günleri dilediğin yerden çalışabilir ve arkadaş ortamının keyfine varabilirsin.

Çünkü; Pfizer’de esnek çalışmada sınır yok!

Pfizer’in kariyer fırsatlarını buradan⇗ inceleyebilir ya da Facebook⇗, Twitter⇗, Instagram⇗ gibi sosyal ağlarda takip edebilirsin.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/