Başarı Mutluluk Getirmiyor, Neden mi? İşte Cevabı!

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

İnsanların birçoğu başarılı olmak adına pek çok şey yapar ve en nihayetinde mutlu olacağını düşünür. Bu yüzden insanlar yıllarca çalışırlar. Başarıya ulaştıklarında ise tahmin ettikleri kadar mutlu olmadıklarını fark ederler.
Psikolog ve Harvard Profesörü olan Shawn Achor çok satan kitabı “Mutluluğun Avantajı”ında toplumun başarıyla ilgili söylediklerinin bilimsel olarak ne kadar yanlış olduğunu dile getiriyor.
Achor’un ekibi ise yaptığı araştırmalar sonucunda insanın mutluyken zekasının, yaratıcılığının ve işteki başarısının arttığını gözlemledi.
İşte o kitaptan başarı ve mutluluk konusu ile bir bölüm:
Hayatta başarıyı, başarısızlığı ve mutluluğu deneyimleyen insanların sözüne kulak vermek kendi yolumuzu çizmemiz için bize yardım edebilir:
“Nesillerce mutluluğun başarıya bağlı olduğuna inandırıldık. Yeterince çalışırsak başarılı olacağımıza ve sadece başarılı olursak mutlu olacağımıza inanıyorduk. Oysa bunun tam tersi doğru.”
Bu inancımı sorgulamaya başladığımda dibi görmüştüm. Bir çıkış yolu arıyordum. Bulduğum şey ise beni şaşırttı ve düşüncelerimi değiştirmemi sağladı. Mutluluk başarının ardından hissettiğiniz bir şey değildi. Bilim de zaten mutluluğun başarıyı getirdiğini kanıtlamıştı.
Bunu fark ettiğimde şu andaki mutluluğuma odaklanmaya başladım. Şükrettiğim şeyleri not alıyordum. Meditasyon yapıyor ve kendimle ilgileniyordum. Bunun sayesinde zorlu zamanlarda da mutlu olabileceğimi öğrendim.
“Mutluluk iş, sağlık, arkadaşlık, sosyallik, yaratıcılık ve enerji gibi her alanda başarıyı getiriyor.”
Mahatma Gandhi tüm hayatı boyunca insanlarını özgürleştirmek için çalıştı. Bu kolay bir süreç değildi ve yıllarını aldı. Tüm bu zorluklara rağmen mutluydu. Otobiyografisinde amacına ulaşamasa bile mutlu olacağını yazmıştı. Karamsar olmak için çok sebebi vardı. O her şeye rağmen pozitifliğini korudu ve başardı.
Mutluluk yolun sonunda sizi bekleyen bir şey değildir, yolculuğun ta kendisidir.
Başarılı olmayı isteyebilir ve bunun için çok çalışabilirsiniz. Sadece bunun mutluluğu da beraberinde getireceği yanılgısına kapılmayın. Şu ana odaklanın. Olduğunuz yerle ve kendinizle gurur duyun.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/