Barış Özcan Diyorum…

Kendisini sanat, tasarım ve teknoloji konularıyla ilgili içerikler üreten Youtube kanalından tanıyoruz. Kanalında oluşturduğu kaliteli içeriklerle 4,5 Milyona yakın abonesi bulunmaktadır. 

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyanın gündemine Space X’in tekrar tekrar kullanılabilen roketleri gibi çok klas bir iniş yaptı. ABD Savunma Bakanlığı (PENTAGON) UFO (Tanımlanamayan Uçan Nesne) görüntüleri içeren videoyu yayınladı. Söz konusu konuyla ilgili Barış Özcan’ın kanalında yaklaşık 7 ay önce bir içerik zaten oluşturulmuştu. Linkini aşağıda bulabilirsiniz. 

https://www.youtube.com/watch?v=HDLBSElbMOA

Oldukça başarılı olan video Sn. Özcan’ın diğer tüm videoları gibi oldukça özgün, bilimsel verilere dayalı ve konuyu bilmeyenler için bile akıcı ve ilgi çekiciydi. Peki neden birden Barış Özcan bu video ile gündeme geldi. Sanırım bu sorunun cevabı başka bir soruda gizli. Bir içerik üreticisinin ürettiği içeriği dışında kitlesine verebileceği en değerli şey nedir? I Phone mu, pahalı makyaj malzemeleri mi ya da IKEA’dan alışveriş sırasında alınan bardakaltlığı mı? Hiçbiri değil, cevap bilgi ve bilginin kaynağı. Bir içerik üreticisinin bana göre takipçilerine hızlı ve sağlam kaynaklarla desteklenmiş bilgi sağlaması kadar değerli başka bir şey olamaz.

Sn. Özcan ilgili içeriğinin konusuna o kadar hakim ve kaynaklarını o kadar iyi seçmiş ki otoritelerden çok önce konu hakkında bize detaylı bilgi verip bu bilgileri nereden bulabileceğimizi anlatarak güzel bir içerik ortaya koymuş.

Tabi tüm bu başarı ve olumlu yönde gündeme gelişi işini sevmesiyle de orantılı. Kendisinin araştırma yapmayı, hikaye anlatmayı ve tüm bu kurgunun oluşturmasını ne kadar çok sevdiğini gözlerinden görebiliyoruz ama tüm bunların yanında sistemli bir şekilde konuyu ele alması da onu başarıya götüren bir diğer etmen. Hatta bazı içeriklerinde nasıl hazırlandığını bile gösterdi. Sadece bununla ilgili içerikleri bile var.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı UFO görüntüleri ortaya çıktıktan sonra Barış Özcan bir anda Twitter’a bomba gibi düştü. Herkes konuyla ilgili Barış Özcan’ın bir videosunun olduğunu ve konuyu Sn. Özcan sayesinde çok önceden bildiklerini çeşitli tweetler atarak duyurdular. Kendisinin böyle bir niyeti var mı bilmiyorum ya da şu an bu konuyla ilgili eğitim veriyor mu bilmiyorum ama içerik üretimi/yönetimi konusunda Türkiye’de ders verebilecek nitelikteki kişilerden biri. Umarım hedeflerine en kısa zamanda ulaşır, yerine daha büyüklerini koyarak yoluna devam eder.

Çünkü bunu hak ediyor.

 
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/