Banksy’nin Eseri 1.4 Milyon Dolara Satıldıktan Hemen Sonra Kendini İmha Etti

At Direktör

At Direktör

"Mükemmel fikirlere sahip olmak, onları satamadığınız sürece işe yaramaz."

Dünyaca ünlü sanatçı Banksy 2006 yılında Kırmızı Balonlu Kız adlı bir eser yapmıştı. Büyük ilgi gören ve çokça sevilen bu eser İngiltere’de bir müzayedede 1.4 milyon dolara satılmasının hemen ardından ilginç bir şekilde kendini imha etti.

Bansky’nin adının bu noktalara taşınmasında büyük rolü olan eserlerinden biridir; Kırmızı Balonlu Kız.


Bu eserin Banksy tarafından kanvasa çizilen versiyonu da Londra’daki bir açık artırma ile 1.4 milyon dolara satıldı ve satıldığı anda tablo kendini parçalamaya başladı.


Açık arttırmayı yapan müzayede evi ilk etapta şu açıklamayı yaptı: “Biz de çok şaşırdık. Demek ki Banksy bize bir şaka yapmak istedi”

“Biz de çok şaşırdık. Demek ki Banksy bize şaka yaptı ve bunun böyle olmasını istedi. Şimdi bu satışı nasıl tamamlayacağımızı düşünüyoruz. Zira benzer bir durum hiç yaşanmadı.”

Müzayede evinin üst düzey yöneticilerinden Alex Branczik ise açıklamasında şöyle dedi:

“Öyle görünüyor ki Banksylendik’


Banksy de Instagram’da tam o anı paylaştı ve paylaşımın altına açık arttırmayı yapan kişiyi taklit ederek ‘gidiyor, gidiyor, gitti’ yazdı. ?

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Going, going, gone…

Banksy (@banksy)’in paylaştığı bir gönderi ()


Ünlü sanatçı, çerçevesi de kendisine ait olan bu eser için parçalayıcı düzeneği nasıl hazırladığını merak edenler için paylaştı.


Financial Times’a göre bu olayın, ‘eserin değerini artırması’ söz konusu. Müzayede evinin, tabloyu sahibine teslim edip etmeyeceği ise şu an bilinmiyor.

Kategoriler: Gündem, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/