Banka Sınavları

Bankalar nadiren lise mezunlarını işe almak için sınav yaparlar özellikle ziraat ve halk bankası gibi devlet bankalarının 2 seneye bir özel sınavları olur ve bu sınavlara binlerce kişi katılır. Bankacı olabilmek için öncelikli olarak bu binlerce insanın arasından yüksek puan alarak sıralamanızı yükseltmeniz gerekmektedir. Bu sınavdan geçen kişiler sözlü mülakata çağırılır, sözlü mülakatında geçilmesi sonucunda sınavına girdiğiniz bankanın belirli şubesinde işe başlanır. Kimi banka sınavları dört ya da beş oturumda yapabiliyor ayrıca bu sınavlara girmeden de SPK lisansı olan kişilerde işe başlayabilir. Kimi zamanda satış departmanında işe başlayıp işinizde terfi ederek üstün başarı sonucu veznede çalışılabilir.

Banka Sınavları ne zaman

Meslek yüksekokulu mezunları da yine aynı şekilde lise mezunları gibi bankaların yapmış olduğu sınava girmelidirler. Eğer SPK lisansları varsa bu belgeleri kullanabilir ya da satış departmanında işe başlayarak gösterdikleri başarı sonucunda şubelerde çalışabilirler. Dört yıllık üniversite mezunları yani lisans mezunları ise bankada işe başlama konusunda daha şanslı çünkü bankalar lisans mezunu kişilere öncelik tanıyor. Eğer kişi iktisat, işletme mezunu ise ufak bir sınav ve kısa bir mülakat ile işe alımı kolaylıkla gerçekleşir.  Herhangi bir banka ile alakası olmayan bölümlerden mezun olan kişilerde bankalarda işe başlamak için genellikle BES ( bireysel emeklilik sistemi ) lisansı ile başvuru yaparak işe başlayabilir. Ve işe başladıktan sonra çalışmadaki başarısına göre ilerleme gösterebilirler. Aynı zamanda bankalar sadece kendi alanı ile alakalı kişilere ihtiyaç duymaz. Yazılımcı, bilgisayar yazılımcısı gibi mesleklerden kişilere de ihtiyaç duyarlar. Bu kişilerin bankalar da işe başlaması içinse bankaların eleman ilanlarını takip edip başvuru yapmaları gerekmektedir. İyi bir özgeçmişi ( cv ) bulunan kişilerin işe alımları daha kolay olabilmektedir.

Bankalarda çalışan memurlardan olmak birazda ihtiyaç doğrultusunda alınacak sayılardır. Yeni açılan şubelerin eleman ihtiyaçlarını takip eden kişiler başvuru yapabilir, sınavlara katılabilir, sınavlardan alınan dereceli sonuçlara göre mülakata girmeye hak kazanılır ve işe başlanabilir. Fakat ne yazık ki artık bankalarda memur olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Hem bu işi yapmak isteyen kişi oldukça fazladır hem de boş kadro azdır. Bu da demek oluyor ki binlerce kişi arasından bankaların aradığı eleman olmanız gerekmektedir.

Kategoriler: Ekonomi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/