l Bir Hayırsever Bakkalın Veresiye Defterini Satın Alıp 20 Kişinin Borcunu Ödedi - CEOtudent

Bir Hayırsever Bakkalın Veresiye Defterini Satın Alıp 20 Kişinin Borcunu Ödedi

Popüleksi

Popüleksi

gündemsel konuları özetliyorum

Kırklareli’ye bağlı Lüleburgaz ilçesinde kimliği bilinmeyen bir hayırsever, bakkalın veresiye defterini satın aldı ve 20 kişinin 6 bin 857 liralık borcunu ödedi.

Telefonla arayıp veresiye defterini satın almak istediğini söyledi.

Bir Hayırsever Bakkalın Veresiye Defterini Satın Alıp 20 Kişinin Borcunu Ödedi 1
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi Özerler Mahallesi’nde bakkal işleten Kadir Alaç, kendisini kimliği belirsiz bir kişinin aradığını ve ‘veresiye defterinin satın almak istiyorum’ dediğini söylüyor:

“Ben şaşırdım. Veresiye defterini almak için ısrar etti. İçinde 6 bin 857 lira alacağım vardı. Pazarlık sonucu 6 bin lira karşılığında veresiye defterini bizden aldı. Bunu bizim atalarımızın yaptığını biliyordum, Osmanlı’da bu işler vardı. Hala bu geleneği sürdüren insanlar varmış. Kendisini tanımıyorum, bilmiyorum ama ona çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir hayır işledi. Defterin içinde 20 hanenin vereceği borcu vardı. Bu 20 hanede gerçekten dar gelirli ihtiyaç sahibiydi. O onları sevindirdi. Kendisine ben buradan onlar adını teşekkür ediyorum”


Borcunu ödemeye gelenler çok şaşkındı.

Bir Hayırsever Bakkalın Veresiye Defterini Satın Alıp 20 Kişinin Borcunu Ödedi 2
Alaç, borçlarını ödemeye gelenlerin borçlarının ödendiğini duyduklarında çok şaşırdıklarını dile getirdi. Alaç, veresiye defterindeki borçların ödenmesinin ardından kalın defter yerine artık ince bir defter kullanmaya başladığını da sözlerine ekledi.

Esnaf Kadir Alaç olayı muhabirlere bu şekilde anlatıyor:

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (1) Yorum Yap

Büşra

1 defter gidip yerinden aniden alınmalı, telefon ile alsa bile belki hile ile defteri şişirerek sarmaya kalkacak bakkal ne malum güvenilir mi, 2. Defterde olan herkesin dar gelirli olmasına dair kanıt yok o yönden de mahzurlu bir uygulama, 3. Böyle durumlar yüzünden bizim uyanık zengin kötü niyetli olanlar ne de olsa alan birileri var diye sürekli veresiye yazdırır, bu da bakkalın nakit para alamaması bı bakıma zararı demek, 4. Diyelim ki böyle bişey yapılacak bu umuma açıklanmamalı gizli kalmalı, 5. Reklamdan öteye geçmemiş bilinçsizce yapılmış bişey

/