Aynı Dilin Farklı Ağızlarını Konuşmak Beyin İçin Faydalı

Birden çok dil bilme ile alakalı yıllardır süren araştırmalara göre birden fazla dil bilmenin birçok avantajı var. Bunlardan bazıları Alzheimer hastalığı riskini azaltması, öğrenme kolaylığı sağlaması ve anlık dikkat dağınıklığını önlemesi. Peki aynı dilin farklı ağızlarını konuşmak aynı faydaları sağlar mı? Cognition dergisinde yayınlanmış çalışma bu sorunun cevabını “evet” olarak yanıtlıyor.

Dil, Lehçe veya Ağız?

Öncelikle şu soruya bakalım, dil ve ağız arasındaki fark nedir? Dilbilimci Max Weinreich’in bu konudaki ünlü cevabına göre dil, orduya ve donanmaya sahip bir lehçeden ibarettir. Fakat buradan anlamamız gereken, halk ağzı ve diller arasına çizilen gelişigüzel sınırlar değil, koyduğumuz bu sınırların dilbilimsel bazı değerlendirmelere kıyasla daha önemli olduğudur. 

Peki, ya dillerin varoluşu?

Güç, itibar veya politika; bu üçünden biri herhangi bir lehçeye “dil” olma özelliği kazandırabilir. Örneğin, İsveççe ve Norveççe dilini konuşanlar, pek güçlük çekmeden birbirini anlayabilecek durumdadır. Fakat siyasal olarak farklı konumda olan iki ülkede yaşayan bu insanlar, “farklı dil” konuşuyor olarak değerlendirilir.

Bir dil bir insan iki dil iki insan

Kelime ve gramer yapısı gibi dilbilimsel bazı özellikler konuşulan farklı ağız ve lehçelerin “dil” olarak değerlendirmesinde önemlidir. Amerikan, İskoç ve Yeni Zelanda’da konuşulan İngilizceler arasında gözle görülür çeşitlilik olmasına karşın, bu dilleri konuşanlar kendilerini “İngilizce” konuşuyor olarak değerlendirir.

Sonuç?

Sonuç olarak konuşulan farklı ağızlar, lehçeler, diyalektlerin hepsi aslında beynimiz için “dil”dir. Bundan dolayı birden fazla dili konuşmanın beynimize sağladığı fayda farklı ağızlar için de geçerlidir.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/