Avantajları ve Dezavantajlarıyla Freelance Çalışmak

Son dönemin popüler tercihi olan freelance çalışma gittikçe yaygınlaşmaktadır. Birçok şirket, banka ve girişimci çalışanlarına bu yoğun tempodan biraz daha uzak kalmak için haftanın belirli günleri freelance çalışma olanağı sunmaktadır. Bu kadar gelişen bir sektörün haliyle çok fazla artısı ve eksisi bulunmakta. İşte onlardan bazıları:

1) Eğer Özgürlüğüne Düşkün Bir İnsansanız Freelance Tam Size Göre Bir Seçenek!

Klasikleşmiş sabah dokuz akşam beş kuralı size göre değilse, hayatınızda başka renkler, heyecanlar arıyorsanız ve bir şeylerin dışına çıkarak fark yaratan işler yapmak sizi yansıtıyorsa mutlaka freelance çalışmalısınız. Bir şirketin sürekli personeli olmak yerine istediğiniz işi alıp istediğinizi geri çevirebilmek ve kendi işinizin patronu olma hayali aslında çok da uzak sayılmaz.
2) İstediğiniz Yerde ve İstediğiniz Zaman Diliminde Çalışabilirsiniz!
Evde, bir kafede, eğer bilgisayarınızın şarjı varsa güzel bir parkta… Zaman ve mekan kısıtlaması olmayan bir çalışma şekli freelance. Sabah kalkacağınız saate kendiniz karar veriyorsunuz. Artık ofis ortamından sıkıldıysanız çalışacağınız yere kendiniz karar veriyorsunuz. Gerisi ise işinizde kendinizi ve özgünlüğünüzü yansıtmaya kalıyor.
3) Kalıplaşmış Rutinlerden Sıyrılmak İçin Mükemmel Bir Fikir Olabilir!
Birinin ya da mutlaka bir ekibin altında çalışmak sizin yeterince yaratıcı olmanızı engelleyen faktörlerden sayılabilir. Çünkü yaptığınız iş yalnızca alıcıya değil aradaki paravanların hepsine de hitap etmek zorunda kalıyor. Ama tüm bunların dışında eğer freelancer olursanız, kendi kendinizi yönetecek ve yalnızca alıcıyla muhatap olarak daha yaratıcı işler yapabileceksiniz.
4) Metropol Şehirlerde Yaşıyorsanız Trafik Gibi Bir Sorununuz Kalmayabilir!
İşe gidebilmek için her sabah trafiği hesaba katmak ve akşam dönerken aynı trafiğe tekrar yakalanmak… Dinlenmek için evde geçirdiğiniz ve hiçbir şey yapmadığınız boş vakitler… Bunların hepsi aslında hayatınızdan çalınan zamanlar. Daha verimli kılmak için ise freelancer olmak yeterli. Bu şekilde ne sabah ne de akşam trafikle boğuşmadan işlerinizi halledebilirsiniz.

Peki ya dezavantajları neler?
1) İş-Özel Hayat Dengesini Sağlamakta Güçlük Çekebilirsiniz!
Evde çalışmak pek çok açıdan rahat ama ya kendinizi işe çok kaptırıp özel hayatınızla bir dengede yürütemezseniz? Bu neredeyse her freelancerın başlıca sorunu. İşten eve dönme kuramı hayatlarında olmadığı için tam anlamıyla ne zaman bırakmaları gerektiğini bilemediklerinden yakınıyorlar. Ama eğer isterseniz ve bu duruma kendinizi alıştırırsanız ufak pürüzlerin hallolacağı aşikar.
2) Rahat Bir Ortamdayken Kendinizi Tam Anlamıyla İşinize Veremeyebilirsiniz!
O çok sevdiğiniz kafe sizin işinizi yapmanız için gerçekten uygun mu? Ya da yatağınızın üstü? Aksamasından hoşnut olmayacağınız işler için ciddi bir ortamda çalışmaya alıştıysanız başlarda biraz zorlanabilirsiniz. Fakat yavaş yavaş dengeyi oturttuğunuzda herhangi bir ortamda çalışmamak için bir sebebiniz olmayacak.
3) Net Bir Geliriniz Olmadığı İçin Sıkıntı Yaşayabilirsiniz!
Düzenli bir şirketin çalışanı olmak size en önemlisi brüt bir maaş katacaktır. Aylık gelir ve giderlerinizi buna göre düzenleyecek ve bu şekilde daha rahat edeceksiniz. Freelancer olarak çalışırken ise bir ay hiç para kazanamayabilir ya da bir ay boyunca kazandığınız para size altı ay yetebilir. Freelance camiası, bu gibi ekonomik sıkıntılar doğurabilecek bir platform.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/