Atatürk Tarafından Gerçekleştirilmiş Türkiye’nin En Büyük Çevreci Hareketi

Dünyada kullanımı yavaş yavaş artmaya başlayan ve “çağın yakıtı” olarak adlandırılan biyoyakıt, çevreci ve aynı zamanda yenilenebilir olduğu için büyük bir önem taşıyor.

Devlet Planlama Teşkilatı’nın “Biyoyakıt Teknolojilerinin Tarım Sektörüne Etkileri” adı altındaki tezinde; 1930’lu yıllarda Atatürk Orman Çiftliği’nde kullanılan traktörün biyoyakıt ile çalıştığı ve Türkiye’nin o yıllarda bu sistemi kullanarak üretime geçtiği arşivler ile kanıtlandı.
Ankara gibi kurak bir arazinin yeşillenemeyeceğini ve biyoyakıtın kullanılamayacağını rapor eden bilim adamlarının karşısında kendi fikrini direten Atatürk, Atatürk Orman Çiftliği’nde bizzat çalışmış ve biyoyakıt kullanarak bölgeye hem temiz hava sağlamış hem de başarılı bir şekilde yeşilliği getirmiş. Bahsi geçen tezde ise biyoyakıt kullanımı hakkında şu ifadelere yer verildi:

“Atatürk’ün de talimatıyla dönemin milletvekilleri ve ilgili kurumların yetkililerinin 1934 yılında imzaladığı belge, Türkiye’de biyoyakıtlara ilişkin ilk resmi belge olması açısından önemlidir. Belge, çiftlikte ‘Bitkisel Yağların Tarım Traktörlerinde Kullanımı’ isimli çalışmanın devletçe başlatıldığını gösteriyor. Çalışma ile, çiftlikte tarımsal üretimde faaliyet gösteren traktörlerde bitkisel yağların yakıt olarak kullanımı sağlanmıştır. Böylece, o zamanki adı bitkisel yağ da olsa, biyodizelin araç motorlarında kullanımı gerçekleştirilmiştir”

Atatürk Neden Biyoyakıt Tercihinde Bulundu?

Biyoyakıt kullanmanın birçok avantajı mevcut. Bunlardan en önemlileri:

1) Çevreye zarar vermeden toprakta çözülebilir ve zehirli değildir.
2) Standart dizel yakıta göre %80 daha az CO2 emisyon %0 kükürt dioksit üretir.
3) Kaliteli yağlama sağlar; motorun ömrünü uzatır.
4) Yenilenebilir enerji kaynağıdır.

İmkansız denilmesine rağmen Atatürk, biyoyakıt sistemini Türkiye’de kullanmış ve başarıya ulaşmıştır. Büyüklüğü 102 bin dekar olan Atatürk Orman Çiftliği’nin biyoyakıtla yeşillendirilmesini sağlamak bence Türkiye tarihinin en çevreci hareketidir.

Atatürk’ün doğaya verdiği bu değerin; biz de dahil olmak üzere bütün insanlara ders olması gerekiyor.
Kategoriler: Bilim, İlham, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/