Atatürk Havalimanı’nın Yerine Ne Yapılacak?

Yakında tamamlanacak 3. havalimanı projesi sonrasında uçuşlara kapatılacak olan Atatürk Havalimanı’nın yerine neler yapılacağı konusu tartışılırken bir tweet bütün gündemi karıştırdı. Son zamanların en çok konuşulan konularından birisi haline gelen “Atatürk Havalimanı’nın yerine ne yapılacak?” hakkında konuşulanları derlemek istedim. Sosyal medyada insanlar konu hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Beton yığınına dönmüş İstanbul’a daha fazla bina dikmek yerine yeşillendirmeyi destekleyen topluluklar ise imza kampanyaları başlattı.

Konuşulanlara göre Atatürk Havalimanı arazisi için iki farklı gelecek var.
1) Plazalarla, sitelerle dolu İstanbul’a biraz daha beton ekleyebilirler. Tabi bu kötü senaryo ama çoğunluk sonucun bu olacağını düşünüyor. 

2) İstanbul’un göbeğine şehre nefes aldıracak doğal bir ortam yaratılabilir. Herkesin isteği ise bu yönde.

Her şey bu tweet ile başladı. Ardından bu fikir öyle ilgi gördü ki herkes bu konu hakkında konuşmaya başladı, birçok tweet atıldı, paylaşımlar yapıldı. Konu o kadar ilgi çekti ki Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tweeti favladı.

Peki İstanbul’a yeşillendirme şart mı?

Dünyanın en bilinen kent parklarından biri olan Central Park, 3 milyon 410 bin metrekarelik bir alan üzerinde bulunuyor. Bu sayede New York’ta kişi başına düşen yeşil alan miktarı 23 metrekare.

Ayrıca 1999 depreminden sonra yapılan değişiklikle, kişi başına düşmesi gereken yeşil alan miktarı 7 metrekareden 10 metrekareye çıkarılmasına rağmen, bu rakam İstanbul’da 3 metrekareden de az durumda bulunuyor.

Siz de İstanbul’un nefes almaya ihtiyacı var diyorsanız Change.org üzerinden başlatılan kampanyaya imza atarak destek olabilirsiniz.

Aynı zamanda İBB Beyaz Masa’ya da konuyla ilgili isteklerinizi iletebilirsiniz.

Umarız hayallerimiz gerçek olur ve İstanbul ihtiyacı olan yeşil alana kavuşur.
Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/