Aslında Hiç de Göründüğü Gibi Olmayan ve Ters Köşe Yapan Başarılı McDonald’s Reklamı

Rorschach

Rorschach

"Gözcüleri kim gözleyecek?"

İlk etapta ırkçı bir reklam gibi görünse de McDonald’s tarihe geçmiş bu afiş sayesinde, dikkat çekici bir reklam afişinin nasıl olması gerektiğini göstermiş.
İsveç’te DDB Reklam Ajansı tarafından yaratılan reklam afişi, sahip olduğu kışkırtıcı giriş metniyle dikkatleri üzerine çekiyor. Ardından gövde paragrafında bulunan cümleyle, nefret doluymuş gibi görünen ifadeleri tersine çevirip olumlu bir mesaj veriyor.

“Türkleri, Yunanları, Polonyalıları, Hintlileri, Etiyopyalıları, Vietnamlıları, Çinlileri ya da Peruluları işe almıyoruz.”

“İsveçlileri, Kuzey Korelileri ve Norveçlileri de işe almıyoruz. Bireyleri işe alıyoruz. Soyadının ne olduğu bizim umurumuzda değil. Çünkü hırs ve kararlığın hangi milletten olduğunuzla hiçbir ilgisi yok. McDonald’s, çalışan doksan beş milleten insanla İsveç’teki en bütünleşik şirketlerden biri.”

Metin yazarı Magnus Jakobsson tarafından yazılan ve 2008 yılında yayınlanan bu afiş, üzerinden seneler geçse de dikkat çekici afiş dendiği zaman akla ilk gelenlerden biri olmaya devam ediyor.
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (1) Yorum Yap

retorik..

/