Askeri Amaçlı Ürün Üreterek Dünya Çapında Ünlü Olan 7 Dev Marka

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Başarılı ürünler, ihtiyaçtan ortaya çıkar. Geçmişte savaşlar esnasında da, askerlerin ihtiyacı olan ürünleri üreterek başlayan birçok marka, günümüzde dünyanın en iyi markaları haline gelmiş durumda.
İşte askeri ürün üreterek işe başlayan ve dünya markası haline gelen 7 marka:

1) Jeep

II. Dünya Savaşı’nda, her yola uygun, gerektiğinde paraşütle sahaya atılacak, nehirlerden geçecek küçük, sağlam, canavar gibi bir araç ihtiyacı üzerine 1941 yılında Jeep üretilmiştir. ABD ordusunun en çok kullandığı 4 tekerlekli araç olan Jeep’in çekişi ve yol tutuşundan memnun kalındığı için daha sonra seri üretime geçilmiştir.

2) Ray-Ban

Dünyanın en çok bilinen gözlük markalarından biri olan Ray-Ban, ilk olarak yüksek irtifada uçan Amerikan Hava Subayları’nın mide bulantısı ve baş ağrısını önlemek için güneş gözlüğü üretmeye başlamıştır. Top Gun, Rezervuar Köpekleri, Men in Black filmlerinde de kullanılan Ray-Ban gözlükler, yüksek satış rakamlarına ulaşarak dünyaca ünlü bir marka haline gelmiştir.

3) Hugo Boss

Kurucusu Hugo Ferdinand Boss, sıradan bir terziyken, kendi firmasını kurdu ve 1931 yılında Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi’ne katıldı. Partinin üniformalarını dikmeye başlayan Hugo Boss, daha sonra ordunun üniformalarını da dikmeye başlayarak günümüzde bir dünya markası olmuştur.

4) Kotex

I.Dünya Savaşı sırasında askerlerin yaralarını sarmak için hijyenik pamuk türünden gazlı bez üreterek işe başlayan Kotex, savaş bittiğinde bu ürüne ihtiyaç azaldığından hijyenik pamuk türüyle ilgili çalışmalar yaparak ilk pamuksu hijyenik kadın pedini çıkarmıştır.

5) Fanta

II. Dünya Savaşı sırasında Coca Cola’nın Almanya’ya girişi yasaklanmıştı. Bunun üzerine şirket, farklı tad ve markayla yeni ürünü Fanta’yı piyasaya sundu. “Hayal Dünyası” anlamına gelen “Fantasie” kelimesinden adını alan Fanta, 1955 yılında dünya çapında satışa başlamıştır.

6) M&M

İspanya Sivil Savaşı’nda, Forrest Mars Sr. Askerlerin çikolatanın ellerine yapışmasını engelleyen şeker kaplı çikolataları yediklerini görmesi üzerine R. Bruce Murrie ile birlikte soyadlarının baş harflerinden oluşan M&M markasıyla enerji verici şekerlemelerini üretmişlerdir. II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerlerine bu şekerlemelerden verildi ve kısa süre sonra halka da pazarlanmaya başlamıştır.

7) Burberry

1865 yılında kurulan Burberry, İngiltere ordusu askerlerinin rahat edebilmesi için trençkot üreterek işe başlamıştır. Tasarladığı trençkotlar, savaş sonrasında da İngltere’de hızla yayılmış ve kısa sürede modern tasarımları, aksesuarlarıyla Burberry bir dünya markası haline gelmiştir.
Kategoriler: Girişimcilik, İş, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/