Columbia Üniversitesi’nin Geliştirdiği Teknoloji Sayesinde Artık Düşünceler Okunabiliyor

Zeynep İrem Çobanoğlu

Zeynep İrem Çobanoğlu

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji

Columbia Üniversitesi’nde nöromühendislik alanında çalışan bilim insanları, beynimizdeki düşünceleri dışarıdan duyulabilecek şekilde sesli konuşma haline getirmeyi başardı. Bu yöntem sayesinde konuşma yetisini kaybeden hastaların bu teknolojiyi kullanabileceği konuşuluyor.

Yapay zekadan yararlanarak çalışan yeni bir aygıt sayesinde beyinde yer alan düşünce sinyalleri, kelime kelime sesli konuşmaya dönüştürüldü. Bu gelişmenin öncelikle konuşma kabiliyetini yitiren hastaların tekrar iletişim kurabilmesini sağlamak amacıyla kullanılması planlanıyor. Bunun yanında aygıt, beynin büyük gizemlerini ve henüz incelenemeyen bölümlerini daha iyi tanımak için de olanak sunuyor.

Bilim insanlarının kullandığı yapay zeka aygıtı, beyindeki düşünceleri oldukça sistemsel bir şekilde kategorilere ayırarak, konuşmaya çevrilecek düşünceleri özel, duyulması istenmeyen düşüncelerden ayırdı. Bu yeni gelişmenin özellikle engelli bireylerin konuşma sorununa bir çözüm olması bekleniyor.


Kötü amaçla kullanılabilme ihtimali

Uzmanlar, bu teknolojinin insanların izni olmadan kullanılabilme ihtimali üstüne uyarılarda bulunuyor.
Zuckerman Enstitüsü’ndeki bilim insanları şu anlık elektrokortikografi teknolojisinin insanların kafasına takılan bantlar sayesinde düşüncelerinin okunabildiğini söylese de; gelecekte insanların cep telefonları ya da kullandıkları teknolojik aletler aracılığıyla izin alınmadan bilişsel aktivitelerinin gözlemlenmesi ihtimalinden de endişe ediliyor.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/