l Arkeologlar Mısır'da 4.000 Yıllık Ve Yeni Boyanmış Gibi Görünen Bir Mezar Keşfetti - CEOtudent

Arkeologlar Mısır’da 4.000 Yıllık ve Yeni Boyanmış Gibi Görünen Bir Mezar Keşfetti

Eski Mısırlıların mimari ve sanatsal özellikleri, yalnızca inşa etmekte değil aynı zamanda korunmalarında da şaşırtmaktan asla vazgeçmiyor.

Son zamanlarda, ülkenin Tarihi Eserler Bakanlığı, Khaled al-Enani, yazıtlar ve renkli kabartmalarla süslenmiş, iyi korunmuş yeni bir mezar ortaya çıkardı.
Arkeolojik keşif 4.000 yıldan daha eskilere dayanıyor ancak kabartmaların canlı boyaları neredeyse boyandıkları gün kadar yeni görünüyor.

Bu mezarın, Beşinci Hanedanlığı’ndan bir asil, Khuwy adında bir yetkiliye ait olduğu söyleniyor. Bakan El Enani canlı tasvirlerin incelenmesi için bir çok arkeolog çağırdı.

Arkeologlar Mısır'da 4.000 Yıllık ve Yeni Boyanmış Gibi Görünen Bir Mezar Keşfetti 1

Kahire’nin güneyinde bulunan Saqqara’daki büyük nekropolde Khuwy’nin mezarı bulundu.

Arkeologlar Mısır'da 4.000 Yıllık ve Yeni Boyanmış Gibi Görünen Bir Mezar Keşfetti 2

Buldukları bir başka benzersiz özellik ise tipik olarak sadece piramitlerde bulunan bir giriş tüneliydi. Öte yandan, çok renkli kabartmaları barındıran büyük oda buldular.


İyi korunmuş renk tonları ve eşsiz yapısal özellikleri, arkeologları Khuwy’nin, o dönemin firavunu Djedkare Isesi ile bir ilişki içinde olduğuna inanmaya iten görseller mevcut.

Arkeologlar Mısır'da 4.000 Yıllık ve Yeni Boyanmış Gibi Görünen Bir Mezar Keşfetti 3

İkisinin ilişkili olduğu bir başka açıklama ise firavunun devlet idaresi ve cenaze törenleri reformları ile uyumlu olarak tasarlanması.


Arkeologlar ayrıca Khuwy’nin mumyası ve birkaç parçaya bölünmüş vücut organlarını tutmak için kullanılan kanopik kavanozlarını da buldular.

Arkeologlar Mısır'da 4.000 Yıllık ve Yeni Boyanmış Gibi Görünen Bir Mezar Keşfetti 4

Bu son keşifle birlikte araştırmacılar, Djedkare Isesi’nin 40 yıllık hükümdarlığı hakkında daha iyi bir fikir edinmeyi umuyorlar.

Bu mezar, Tarihi Eser Bakanlığı tarafından yapılan bir dizi arkeolojik açıklamanın en yenisi olarak kabul ediliyor. Ülke, bu keşiflerin 2011 politik ayaklanmasından tam olarak iyileşemeyen turizm ekonomisini canlandırma çabalarında yardımcı olacağını umuyor.

Bakanlık, mezarın Twitter’da bir video turunu paylaştı: ?

 

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/