Arkeologlar, 2000 Yıllık Gizli Mısır Mezarları keşfetti

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Heyecan verici yeni gizemler ortaya çıktı…
Antik Mısırlıların yaptığı mezarları kimse tarafından yapılmamıştı ve arkeologlar, Mısır’ın kuzeydoğusunda 2000 yaşın üzerinde üç yeni mezar keşfetti.
Bulgular, uzmanlara, kemik, kil parçaları ve bölgedeki insanların yaşadığı ve öldüğü hakkında daha fazla ışık tutacak farklı boyutlarda birkaç lahitin de dahil olduğu yeni eserlerin varlığını ortaya koyuyor.
Kil parçaları üzerinde yapılan bir analiz, bu mezarlardaki definlerin tarihini 27nci Hanedanlık (MÖ 525 – 404) ile Yunan-Romalı çağı (MÖ 332 – MS 395) arasında uzanan birkaç yüzyıllık bir zaman dilimine yerleştiriyor.
Tarihi Eser Bakanlığı Antik Mısır İşkolu başkanı Ayman Ashmawy Ahram Online Web Sitesine şu şekilde açıklamada bulunuyor: “Bu durum, bölgenin uzunca bir süre boyunca geniş bir mezarlığa sahip olduğuna işaret ediyor”
Kazı çalışması, 2015 yılından beri Samalut şehri yakınındaki Al-Kamin Al-Sahrawi bölgesinde devam ediyordu. Kahire, yaklaşık 200 kilometre kuzeyde yer alıyor
İlginç olanı, yeni mezarların şu ana kadarki alanda keşfedilen diğer 20 mezardan farklı olması. Bu 20 mezarın hepsi 27. Hanedan döneminde yaygın olan aynı yer altı mezarı stilini takip ediyordu.
Yeni mezarlar, mezarın geri kalanına 90 derece dik duran defin bacalarına ve lahit ile defin deliği yerlerine sahip. Şimdiye kadar altı lahit, bir ahşap tabut ve 15 defin deliği keşfedildi, üçüncü kabirdeki kazı işleri ise hâlâ devam ediyor.
Tatbikî antik Mısırlılar taş tabutları veya lahitleri ile tanınırlar; genellikle bu lahitlerin içi ölü kişileri ortaya çıkarıp mumyalanmış olan insanları temsil etmek için insan özellikleriyle oyulmuşlardır. Bu son dinlenme yerleri önceden satın alınsa da, pek çoğu daha mütevazi bir şey ile yetinmiş
Tüm bu titiz hazırlıklar, arkeologların geride bırakılmış kalıntıları büyüleyici bir şekilde inceleyebilecekleri anlamına geliyor ve araştırmacılar yeni keşifleri, araştırmacılar için “çok önemli” olarak tanımlıyorlar.
Şimdiye kadar bulunan üç mezardan toplanan kemikler, çeşitli yaşlardan erkek, kadın ve çocuklara ait olduğu anlaşılıyor ve bu alanların askeri garnizondan ziyade daha geniş kamusal mezarlıkların bir parçası olduğunu akla getirmektedir
Mısır’ın yakın dönemdeki en dikkat çekici keşif bu mezarlar olmayabilir, fakat mezarların ve lahitlerin asıl ruhların ayrılmasından binlerce yıl sonra bile dayanması, antik Mısırlıların defin işlemine gösterdiği dikkati ve önemi sergiliyor.
Aynı ekip, Mayıs ayında, yakındaki çöl mezozomlarında saklanan 17 mumyayla karşılaştı ve bu mumyaların o tarihte “eşine rastlanmayan” bir bulgu olarak tanımlandı. Lahit ve iki adet papirüs yaprağı da keşfedildi.
Bölgede hâlâ bir sürü kazı çalışmasının yapılması sayesinde, arkeologlar tarafından Al-Kamin Al-Sahrawi’de bölgesinde daha fazla keşif yapması muhtemel. Bundan sonra çıkarılacak şeyleri sabırsızlıkla bekliyoruz…
Kategoriler: Bilim, Gündem, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/