Araştırmalara Göre Daha Az Çalışmak Verimi Arttırıyor

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Her zaman çok çalışanın başarıyı yakaladığını görüyoruz. Fakat çok çalışmanın altında yatan bir limit de söz konusu. Özellikle iş hayatında artan çalışma saatleri ne yazık ki başarıyı arttırmak şöyle dursun aksine başarısızlığı körüklüyor. Bunun altında yatan birçok psikolojik sebep olabileceği gibi araştırmalar uzun çalışma saatlerinin verimliliği düşürdüğü yönünde.
2014’te Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) hazırladığı rapora göre bir yıl içerisinde bir insanın ortalama çalışma saati 1765 saat olması gerekirken Türkiye’de bu rakam 1855 saati buluyor. Rapora göre dünyada en uzun çalışma saatlerine sahip ülke de Türkiye. Listenin devamında ise en uzun çalışma saatlerine sahip ülkeleri Türkiye’den sonra Meksika, Güney Kore, İsrail ve Yunanistan takip ediyor. Listenin sonlarına baktığımızda ise İsveç’i görüyoruz. Haliyle cevap raporun içinde kendini belli ediyor.

Avustralyalı ekonomi uzmanlarının geçtiğimiz günlerde yayınladığı araştırma raporunda ise daha az çalışmanın verimliliği arttırdığı bir kez daha kanıtlandı. Araştırma özellikle iş hayatında etkin ve belli bir konuma gelmiş olan 40 yaşın üzerindeki çalışanlara yapıldı. Araştırmada 3 bin erkek ve 3 bin 500 kadının çalışma alışkanlıkları gözlendi.

Araştırmaya katılan gönüllülere bir takım hafıza soruları sorularak beyin testleri incelendi. Yapılan testlerin sonucunda ise haftada 25 saatin altında çalışanların çok daha başarılı oldukları kanısına varıldı. Araştırma sonucuna göre özellikle yarı zamanlı çalışmanın verimi arttırdığı ve stresi çok daha aza indirgediği belirlendi.

Kategoriler: Strateji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/