Apple’ın Animojisi Zaten App Store’da Varmış, Uygulama Sahipleri Apple’a Dava Açtı

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

12 Eylül’deki lasmanında iPhone X ile birlikte Face ID’yi tanıtan Apple, bunun bir telefonda bulunan en gelişmiş yüz tarama teknolojisi olduğunu belirtti. Bu teknolojinin güvenliği yanı sıra biraz da eğlenceli tarafını gösterebilmek için yüzümüzü bir emojiye dönüştüren ‘animoji’ özelliğiyle tanıştırdı bizleri. Bu özellik fazlasıyla ile beğenilmişti.
Bu lansmanın üzerinden bir ay geçti ve Animoji’nin zaten App Store’da olan bir uygulama olduğu ortaya çıktı. Bir mesajlaşma uygulaması şeklinde tasarlanan Animoji, bildiğimiz standart emojileri biraz daha canlandırarak kullanıma sunuyor. Uygulamanın geliştiricisi olan Emonster k.k. şirketinin sahibi olan Enrique Bonansea, Apple’ı bulunduğu bölgenin mahkemesine şikayet etti.
Apple’ı dava eden bu şirket, enteresan bir şekilde Apple’ın bu uygulamadan habersiz olmadığını iddia ediyor. Enrique Bonansea, The Emoji Law Group LLC. isimli bir şirketin henüz iPhone X tanıtılmadan önce Animoji markasını almaya çalıştığını söyledi. Bonansea’nın söylediğine göre The Emoji Law Group LLC. sızıntı gerçekleşmemesi için Apple’ın yönlendirdiği bir şirket.
Bonansea, animoji ismini satmayı reddetmiş olmasına rağmen Apple, iPhone X etkinliğinde bu özelliği Animoji olarak duyurmaktan çekinmedi. Bonansea’ya göre Apple, yeni telefonun tanıtımından yalnızca bir gün önce animoji markasının iptali için mahkemeye başvurdu. Yapılan suç duyurusunda elde edilen kârlar için tazminat talebinde bulunuldu. Dilekçenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.
Kategoriler: Gündem, Legal, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/