Sahte iPhone’ları Bozuk Diye İade Ederek Apple’ı 900 Bin Dolar Zarara Uğrattılar 

ABD’nin Oregon kentinde mühendislik eğitim alan iki Çinli öğrenci, kendi ülkelerinden getirdikleri sahte iPhone’ları iade ederek Apple’ı 900 bin dolar dolandırdı.

Quan Jiang ve Yangyang Zhou isimli iki Çinli öğrenci 3 bin 69 sahte iPhone ithal edip bu telefonları garanti kapsamında teknik servise göndererek ‘çalışmıyor’ iddiasıyla Apple’a iade etti.

Quan Jiang ve Yangyang Zhou isimli iki Çinli öğrenci çakma diye tabir edilen sahte telefonların yerine para iadesi ya da yeni telefon aldılar. İkili bu dolandırıcılıkla şirketi 895 bin 800 dolar zarara uğrattı.

Apple 3 bin 69 sahte iPhone iadesinin 1493 tanesinde öğrencilerin yalanına inanmış ve telefon başına 600 dolar para iadesi ya da yeni telefon iadesi yapmış.

Diğer 1576 iade teşebbüsüne konu sahte iPhone’lar ise aygıta garanti kapsamında olmayan müdahale ve tahribat yapıldığı gerekçesiyle şikayetçiye geri gönderilmiş.

iPhone seri numalarının ya da Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği (IMEI) numaralarının olduğu listelere erişimleri varmış.

Yargılanan öğrencilerden Jiang, Aralık 2017’de dedektiflere verdiği ifadesinde Çin’den tek seferde 20-30 iPhone aldığını, arkadaş, akraba ve farklı isimler üzerinden alım ve iade işlemlerini gerçekleştirdiğini söylemiş. Hatta savcının verdiği bilgilere göre Jiang bir iadesini ‘Apaçi Helikopter’ (Apache Helicopter) ismiyle yapmış ve kendisine iade olarak yeni bir telefon verilmiş.

“Telefonların sahte olduğunu bilmiyorduk.”

Çıkarıldıkları mahkemede kaçakçılık suçlaması nedeniyle 2 milyon dolar ve 10 yıl, telefon dolandırıcılığı suçundan ise 20 yıl ceza alan ikili mahkemedeki savunmalarında telefonların sahte olduklarını bilmediklerini iddia etti.
Ayrıca sahte ürün ithal etmek suçundan yakalanan Quan Jiang’ın evinde yapılan aramada 300′den fazla sahte iPhone ve garanti talep beyanları için gönderi kayıtları ve belgeleri buldu. Ayrıca, Jiang’ın suç ortağı olduğu iddia edilen Zhou’ya ait olduğu tespit edilen garanti talep beyanları bulundu.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/