24 Aralık 2019
300 Milyon iCloud Hesabını Çaldığını Söyleyip Apple’a Şantaj Yapan Türk Hacker’a Hapis Cezası
YouTube'tan yayınladığı video ile 300 milyondan fazla iCloud hesabına erişim sağladığını iddia eden ve Apple'a şantaj yapıp para isteyen Türk bilgisayar korsanı Kerem Albayrak iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cezası ertelenen Albayrak, toplam 300 saat kamu hizmeti yapacak ve 6 ay boyunca elektronik kelepçe takacak.

Albayrak, mahkemedeki ifadesinde siber suçun içine girdiğinde ve yükselmeye başladığında her şeyin daha ilgi çekici hale geldiğini söyledi ve şöyle konuştu:

“İnternette gücünüz olduğunda herkes size saygı duyuyor. Bu da şöhret sahibi olmanızı sağlıyor. Bugünlerde herkes bunu kovalıyor.”


"Adaletten kaçabileceğine inanıyordu"

NCA Kıdemli Araştırmacısı Anna Smith, konuyla ilgili şunları söyledi:

“İnsanların kişisel bilgilerini ele geçirdikten ve çok uluslu büyük bir şirkete şantaj yaptıktan sonra adaletten kaçabileceğine inanıyordu. Amacı şöhrete ve paraya ulaşmaktı; ancak NCA, siber suçluları adalete teslim etmeye kararlıdır.”


Peki neler olmuştu?

319 milyon iCloud hesabına erişimi olduğunu iddia ederek Apple'ı fidye ödemediği takdirde bunları sıfırlamakla tehdit eden 22 yaşındaki Türk bilgisayar korsanı Kerem Albayrak, geçtiğimiz günlerde İngiltere Ulusal Siber Suç Birimi (NCA) tarafından Londra’daki evinde yakalanmıştı. Albayrak’ı tutuklayan kolluk kuvvetleri, Türk hacker’ın telefon, bilgisayar ve sabit diskler dahil olmak üzere tüm dijital cihazlarına el koymuştu.
ABD’li teknoloji devi Apple ile iletişime geçen ve elindeki iCloud hesapları karşılığında şirketten 133.000 İngiliz poundu değerinde Bitcoin ve 837 İngiliz poundu değerinde iTunes kuponu talep eden Albayrak, verileri üçüncü taraf uygulamalar üzerinden edindiğini ifade etmişti.
0

arrow_upward