Apple, ‘Steve Jobs’ İsimli Giyim Markasının İsim Hakları Davasını  Kaybetti

Apple‘ın Steve Jobs’ın isim haklarını zamanında almayı düşünememesi şirket aleyhine bir karar ile sonuçlandı. İtalyan tasarımcı iki girişimci kardeş Vincenzo ve Giacomo Barbato 2012’de Steve Jobs ismini verdikleri bir giyim markasını Apple’a karşı beş yıl süren bir ticari marka dava ile kazandı.
Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi, İtalyan markasının Apple’ın ticaret haklarını ihlal etmediği kararına vardı. Giyim markası aynı zamanda logosuyla da Apple’a benzerliği ile dikkat çekiyor. “J” harfi şeklinde tasarlanan logo, Apple’ın ısırılmış elmasını andırıyor. Apple’ın karara yönelik bütün itirazlarına rağmen hakimler, marka logosunun Apple’ınkiyle hiçbir benzerlik göstermediği sonucuna vardı.
Tasarımcı kardeşler, Apple’ın Steve Jobs’ın isminin marka haklarını almadıklarını fark ettiler ve 2012 yılında şirketlerini kurdular.
Şu an çanta, tişört, kot pantolon gibi birçok kıyafet satan  Vincenzo ve Giacomo kardeşler tüm bu gelişmelere ek olarak enteresan bir gelişmeyi de paylaştılar. ‘Steve Jobs’ adı altında elektronik ürünler de satacaklarını duyurdular.
Kategoriler: Gündem, İş, Legal

Yorumlar (0) Yorum Yap

/