Apple Kurucu Ortağı Steve Wozniak: Yapay Zekadan Korkmayın

Stephen Hawking ve Elon Musk gibi isimlerin robotların tehlikeleri konusundaki uyarılarına, Apple’ın kurucu ortaği Steve Wozniak yanıt verdi. iPhone’larla ve geliştirdiği kişisel bilgisayarlarla dünyanın en büyük şirketi olan Apple’ın kurucu ortağı Wozniak, “Robotlardan korkmuyorum. Siz de korkmamalısınız. Aslına bakarsanız insanlara yardımcı olmaları için yapay zekânın gelişimine katkıda bulunmalısınız.” dedi.
Bilim adamlarının, henüz insan beyninin tam olarak nasıl çalıştığını çözemediğini hatırlatan Wozniak “Ben de birkaç yıl önce Hawking ve Musk ile aynı fikirdeydim. Ancak şimdi fiziksel gerçeklikleri göz önüne aldığımda robotların insanoğluna tehlike oluşturmayacağı kanaatindeyim.” ifadelerini kullandı. Moskova Devlet Üniversitesi’ndeki bir programda bu konuşmayı yapan Wozniak, “Yapay zekâ sektörü, diğer bilgisayar ve dijital teknoloji ürünlerinden daha yavaş gelişen bir sektör. Ancak bir gün robotların aramızda dolaşıp bizlere yardım edeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.
Dünyaca ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, daha önceki açıklamalarında yapay zekânın insan zekâsını geride bırakacağı uyarısında bulunmuştu. “Yapay zekâ insanlığı tamamen yok edebilir.” şeklinde bir kıyamet senaryosundan bahsetmişti. Elon Musk ise, insanlığın yapay zekâyı geliştirme konusundaki hırsının 3. Dünya Savaşı’na yol açacağı öngörüsünde bulunmuştu.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/