Apple iOS 11 Sürümünün Öne Çıkan 7 Özelliği

Selin Gizem Bozkurt

Selin Gizem Bozkurt

https://selingizem.me

 

Geleneksel Apple WWDC (Worldwide Developers Conference) 5 Haziran’da Kaliforniya’da başladı. 9 Haziran’a kadar devam edecek olan bu etkinliğin ilk gününde iPhone ve iPad için oldukça kapsamlı güncellemeler içeren iOS 11 işletim sistemi duyuruldu.

 

İşte iOS 11’in öne çıkan 7 özelliği:
Zenginleştirilmiş Siri
iOS 11 ile Siri sesli etkileşim özelliğine bir yenisini daha katarak Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca çevirilere başlıyor – yapay zeka ve “machine learning” teknolojileri ile olan bu geliştirme sayesinde çeviriye düzgün tonlama ve vurgu da eklenmiş.
Dosya Yönetimi
Apple bu sürpriz yeni uygulaması “Files” (“Dosyalar”) ile Android kullanıcılarının uzun süredir yapabildikleri dosyalama işlemini özellikler arasına katıyor.
Aslında iCloud’daki belgeler için bir süredir kullanılabilen bu özellik depolama limitleri nedeniyle çok etkin kullanılamıyordu. Fakat Files sayesinde her türlü dökümana her mobil cihazdan ulaşılabilecek ve cihaza indirilebilecek.
Yenilenmiş App Store
Apple Music ve News gibi daha “kullanıcı dostu” arayüzlere sahip uygulamaları da olmasına rağmen Apple uzun süredir App Store arayüzünü değiştirmiyordu. Bu güncelleme ile buraya da dokunarak çok daha kullanımı rahat ve kolay olmayı hedefliyor.
Kişiye göre öneriler, yorumlar, güncel bilgiler ve koleksiyonlar artık daha rahat bir şekilde ulaşılacak.
Fotoğraf ve Kamera 

iOS11 güncellemesi ile iPhone ve iPad kamera filtrelerine yenileri ekleniyor. Canlı Fotoğraf (Live Photo) özelliğinde olacak yeniliklerle bu şekilde çekilmiş fotoğraflar değiştirilebilecek ve bunların üzerinde oynanabilecek.

Ek olarak ise geliştirilmiş sıkıştırma desteği veren HEVC (High Efficiency Video Coding) (videolar için yüksek verimli kodlama) ve HEIF (High Efficiency Image Format) (fotoğraflar için yüksek verimli kodlama) özellikleri ile cihazdaki alanı daha iyi kullanma özelliği gelecek.
Yeni Kontrol Merkezi

iPhone ve iPad’deki kontrol merkezi kullanımı genişletildi. iPad’de en altta sadece 6 tane uygulama yer alabiliyordu, biraz da MacOS işletim sistemine benzetilerek artık burada daha çok uygulama yer alması sağlanacak. Ayrıca kullanıcının en son kullandığı uygulamalar ekranın sağ tarafında yer alacak.

Ekranı yukarı kaydırarak üzerinde değişiklik yapabildiğimiz WiFi, Bluetooth, Uçak Modu gibi özelliklere yenilerie eklenecek.
iMessage Kullanarak Para Transferi

Son dönemlerde yaygınlaşan Samsung Pay, Apple Pay ve Android Pay gibi mobil ödeme yöntemlerine iOS 11 ile birlikte iMessage üzerinden ödeme de ekleniyor.

Güvenliği parmak izi okuma ile sağlayacak olan Apple bu uygulamayı Apple Pay’in aksine daha çok ülkeye yayacak – biz de ülkemizde bu özelliği kullanabiliyor olacağız.
Rahatsız Etme Modu

Araç kullanırken telefonla ilgilenmek trafik kazalarının nedenleri arasında en üst sıralarda yer alıyor. Apple da “Do Not Disturb While Driving”, yani “Araç Kullanırken Rahatsız Etme” modu ile araç kullandığınızı algılayarak bu modu aktive edip gelen uyarıların size göstermiyor ve favori arama listenizdeki kişiler eğer o anda sizi ararlarsa onları bilgilendiriyor.

Şu an için iOS yazılım geliştiricilerine beta olarak kullanıma açılmış olan bu kapsamlı iOS 11 güncellemesi Eylül’de tanıtılacak yeni iPhone modeli ile yayınlanacak.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/