Amerika’dan ODTÜ’ye Tasarım Ödülü

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

2007 itibariyle her sene düzenlenen “International Design Awards” uluslararası tasarım yarışmasında bu sene beş ödülle dönüyoruz! Mimari, iç mekan, ürün tasarımı ve moda alanlarında en yenilikçi uygulamaları ödüllendirmeyi amaçlayan International Design Awards’ta tarım arazilerinde mahsul toplama, yük taşıma, sulama, ilaçlama gibi görevler için tasarladığı “Eco Barrow” ile ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu ve ekibi, insansız araç tasarımlarıyla ödüle ulaştı.

Dereceye giren tasarımların akreditasyon özelliği taşıdığını belirten Gürsu, ödül kazanan tasarımların Los Angeles ve New York’taki ödül töreninde sergileneceğini söyledi.

0da66ad79298fd4ad7c2e3e8ee9e5e536bccd2d8-2-t710

Eco Barrow’la “Alternatif Enerjili Ulaşım Araçları” kategorisinde gümüş ödülü kazanan Gürsu, tasarım hakkında şunları söyledi: ” Elektrik enerjisiyle çalışan tasarım, tarım, yapı ve savunma gibi çeşitli sektörler için özelleşebilecek bir araç çözümü öneriyor. Tarım arazilerinde kullanılmak üzere geliştirilen insansız araç, yük taşıma, sulama, ilaçlama, kazı ve vinç gibi çeşitli görevler için modüler yapıda bir platform sunuyor. Elektrik motoruyla çalışan paletli sistem, önceden tanımlanmış bir patikada yol alabiliyor veya kumanda ile yönetilebiliyor. Çok işlevli platform sayesinde büyük araçların giremediği bölgelerde mahsul toplama ve tarım faaliyetlerinde otomatizasyon sağlanabilecek.”

Eco Barrow’un yanı sıra Gürsu ve ekibi “Tentative Acil Durum Çadırı” ile “Sosyal Sorumluluk” dalında altın, “Kırsal Sürdürülebilir Yaşam” kategorisinde gümüş, “Leapvox Videotelefon” ile “Elektronik Ürünler” dalında gümüş, “Parabosol” ile “Sürdürülebilir Tasarım” kategorisinde bronz ödüle ulaştı.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/