l Altın Fiyatları Artacak Mı Düşecek Mi? - CEOtudent

Altın Fiyatları Artacak Mı Düşecek Mi?

Herkesin merak içerisinde olduğu bir konu olan altın fiyatlarının ne olacağı ile ilgili uzman yorumlarını yazımızda bulabilirsiniz. Altın yükselir mi yoksa düşer mi dünyadaki gelişmeler ışığında yazımızda derledik.

Gram Altın Yükselişte

Brexit belirsizliği beraber yükselişe geçen ons altın ve dolar kurunda yaşanan yükselişler gram altın fiyatlarını da etkiledi. Altın gram fiyatının 226 seviyesine gelmesiyle çeyrek altın 370 lira ve cumhuriyet altını 1.51 liraya kadar çıktı. Altın ons fiyatı da 0,20’lik yükselişle 1.297 dolara kadar çıktı.

Uzmanların Yorumları Neler?

Uzmanlara göre ABD’den gelen verilerle ve dolar endeksindeki gelişmelerin altın fiyatlarında baskı yarattığını söylüyor. ABD’deki verilerin son dönemlerde beklentilerden düşük olmasıyla global ekonomilerdeki büyüme endişeleriyle ve Brexit’teki sürecin belirsiz olması gibi nedenlerden ötürü altın talebinin artabileceği yorumları yapılıyor.

Altının ons fiyatı ise 1.286 dolar üzerinde kalması ve buna devam etmesi halinde yükselişe devam edebilir.
ABD’deki enflasyon ve İngiltere’deki Brexit gelişmelerinin takip edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, teknik analizlere göre altın gram fiyatı 225.1 lirada destek, 227,2 lirada ise direnç noktalarında olacağı hakkında altın yorumları yapıyor.

Altın Çeşitleri ve Fiyatları

Altın fiyatlarında birazcık bir hareket yaşansa insanlar internetten altın fiyatları hakkında bilgi almaya çalışıyor. Google’daki aramalarında çeyrek altın kaç tl oldu diye arama yapanlar son dönemlerdeki altın fiyatlarındaki yükselişi takip ediyor.
Biz de altın fiyatları hakkında bu bölümde bilgi verelim. Cumhuriyet altınıyla çeyrek altının benzerlikleri vardır ama Cumhuriyet altınını vatandaşlar uzun dönem yatırımlarında daha sık kullanmaktadır.

Uzun dönem elde tutulan cumhuriyet altını son dönemlerde 1.502.0 liraya alınıyor ve 1.525,0’dan satılıyor.
Tam altının ise insanlar tarafından yakından takip edildiği biliniyor. Bugünlerde tam altın 1.450,3 liradan alınıyor ve 1.478,8 liradan satılıyor.
Yarım altın ise 722,9 liradan alınıyor ve 741,6 liradan satılıyor. Yarım altını vatandaşlar genelde uzun vadede yatırım aracı olarak görüyor.
Çeyrek altın ise 362,5 liradan alınıyor ve 370,8 liradan satılıyor. Piyasalardaki gelişmelerle bu fiyatlar değişim gösterebilirken özellikle de dolardaki değişiklikler yeni fiyatlara neden olabiliyor.

Altın Fiyatları Artacak Mı Düşecek Mi? 1
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/