l İşitme Engelliler İçin Alt Yazılı Gözlük Geliştiren Lise Öğrencileri: Ömer Biçen Ve Dağhan Akyürek - CEOtudent

İşitme Engelliler İçin Alt Yazılı Gözlük Geliştiren Lise Öğrencileri: Ömer Biçen ve Dağhan Akyürek

Düzce’de eğitim gören iki lise öğrencisi Ömer Berkay Biçen ve Dağhan Akyürek, sesli konuşmaları led ekranlı gözlükte alt yazıya çeviren gözlük geliştirdi. Yapılan bu düzeneğin, işitme engelli bireylere büyük fayda  sağlayacağı öngörülüyor.


Lise öğrencileri Ömer Berkay Biçen ve Dağhan Akyürek, işitme engellilerin yaşamını kolaylaştıracak bir çalışma yaptı.

İşitme Engelliler İçin Alt Yazılı Gözlük Geliştiren Lise Öğrencileri: Ömer Biçen ve Dağhan Akyürek 1
AA’nın yaptığı haberde, projenin başında Düzce Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencisi Ömer Berkay Biçen ve Dağhan Akyürek var. Fizik öğretmeni Adem Akkuş ise öğrencilerin danışmanlığını yapıyor.

Gözlüğün yan bölümünde, konuşmaları alt yazıya çeviren bir düzenek kuruldu.

İşitme Engelliler İçin Alt Yazılı Gözlük Geliştiren Lise Öğrencileri: Ömer Biçen ve Dağhan Akyürek 2
Android sistemi için geliştirilen gözlük, mikrokart yardımıyla gelen sözel verileri içindeki yazılım sayesinde yazıya çevirerek led ekrana aktarıyor ve işitme engelli bireylerin dışarıdan gelen sesleri okumalarını sağlıyor.

Bu sayede işitme engelli bireyler belgesel ve film izleyebilecek

İşitme Engelliler İçin Alt Yazılı Gözlük Geliştiren Lise Öğrencileri: Ömer Biçen ve Dağhan Akyürek 3
Projenin danışmanı Adem Akkuş, bunun gibi birçok projenin gelişme aşaması olduğundan bahsetti ve öğrencilerinin başarısı hakkında şunları söyledi:

“Öğrencilerimizin birçoğu proje yapıp yarışmalara katılıyor. Öğrencilerimizin empati kurup işitme engelli bireyler için bir şeyler üretmeleri, çok hoşuma gitti. Ürünle ilgili eksik noktaları birlikte tamamladık. Azim ve gayretleri sayesinde proje üretti. Gayet de güzel çalışıyor. Umarım bundan sonra bu projeyi daha güzel ve pratik hale getirirler.”

Bununla beraber Akkuş,  bu proje sayesinde işitme engelli bireylerin belgesel ve film gibi görsel yapımları izleyebileceklerini söyledi.

“İletişim kolaylaştırılıyor”

İşitme Engelliler İçin Alt Yazılı Gözlük Geliştiren Lise Öğrencileri: Ömer Biçen ve Dağhan Akyürek 4
Projenin içinde olan öğrencilerden Dağhan Akyürek fikrin nasıl ortaya çıktığı konusunda şu ifadelere yer verdi:

“Bilim ve Sanat Merkezi’nde genelde proje odaklı çalışıyoruz. Yeni bir proje için beyin fırtınası yaparken işitme engelli bireyler için böyle bir proje yapmaya karar verdik. Bu konu hepimize mantıklı geldi. Bu şekilde yola çıktık.”

Projeyi de şu şekilde özetliyor:

“Mikrofondan aldığımız sesi, arduino aracılığıyla gözlükteki led ekrana iletiyoruz. Bu led ekranda, ayna sayesinde yazı görülüyor. Bu şekilde işitme engelliler için iletişimi kolaylaştırmış oluyoruz.”

Kategoriler: Gündem, Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/