Akıllı Diz Protezinde Hacettepe İmzası

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atila Yılmaz’ın başkanlığında yürütülen bir çalışma sonucunda akıllı diz protezi geliştirildi. Prototipi geliştirilen protez, kullanıcı beklentilerine uygun hale getirilebiliyor, kendiliğinden parametre ayarı yapabiliyor. Kullanıcıya yürüyüş esnasında güven hissini artıran protez, yürüyüş hızına otomatik olarak uyum sağlıyor. 
Ortaya çıkarılan prototip ürün, Sakarya Üniversitesi Akyazı Meslek Yüksek Okulu öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Şahin’in katkıları, SANTEZ (35ST22006) ve TUBİTAK 1001 (112E316) programı destekleri ile lisans ve lisansüstü öğrencilerimizin birlikte ortaya koyduğu bir çalışma. Ürünün geliştirilmesine, halen doktora öğrencisi olan Tuna Orhanlı, tezlerini tamamlayan Dr. Kurtuluş Erinç Akdoğan, Amir Sadeghimorad, Emir Tileylioğlu, Dr. Ökkeş Tuna Altınöz ve öğrencilerimiz M. Said Saraçoğlu ve Doğukan Şahin‘in içinde bulunduğu geniş bir grup önemli katkılar sağladılar.
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atila Yılmaz’ın başkanlığında yürütülen çalışma sonucunda prototipi hazırlanan akıllı diz protezi, kullanıcı beklentilerine uygun hale getirilebiliyor, kendiliğinden parametre ayarı yapabiliyor. Kullanıcıya yürüyüş esnasında güven hissini artıran protez, yürüyüş hızına otomatik olarak uyum sağlıyor.
Doç. Dr. Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geliştirilen akıllı diz protezinden, doğuştan ya da sonradan gelişen bir hastalığa bağlı ya da kaza ve cephede yaralanma dolayısıyla bacağı diz üstünden kesilen kişilerin yararlanabileceğini belirterek, bu sorunu yaşayanların akıllı protezlerle çok daha güvenli yürüyebileceklerini söyledi. Bu kişiler için en önemli sorunun, günlük yaşamda kendi kendilerine hareket edebilme özgürlüklerinin kısıtlanması olduğunu ifade eden Yılmaz, bacağını kullanamayanların yürümek için çok fazla enerji sarfetmek ve birinden destek almak zorunda kaldığını belirtti.
Yılmaz, piyasada, Türk bilim insanlarınca geliştirilen yerli akıllı protezle aynı işlevi yapan ithal protezlerin bulunduğunu, ancak fiyatları 20-30 bin dolar olduğu için erişimde sıkıntı yaşandığını söyledi. Yerli diz protezinin piyasaya çıktığında fiyatının yaklaşık 10 bin lira olacağını ifade eden Yılmaz, “Yurt dışındaki eşdeğer ürünlerle aynı görevi yapacak olan yerli akıllı diz protezine erişim imkanı artacak.” diye konuştu.
Doç. Dr. Yılmaz, akıllı diz protezlerin, içinde kart ve mikro denetleyicisi bulunan, mekanik kısmıyla elektronik kısmı birlikte çalışan ve tamamen kullanıcının yürüyüş hızına ve güvenliğine odaklı ürünler olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Burada ‘akıllı’ olmasının özelliği, protezin yürüyüş şartlarını kendi kendine duyargalar vasıtasıyla aldığı verilerden kestiriyor olması. Yani, kullanıcının yürüyüş hızına yönelik isteklerini kestiriyor ve buna göre kendi denetim algoritmalarını çalıştırıyor ve kontrolü sağlıyor. Geliştirilen yerli diz protezi, kullanıcının yürüyüş hızı ayarlanmadan, yürüyüş esnasında bunu kendi kestiriyor ve uyum sağlayarak kullanıcısının istediği hızda yürümesine olanak veriyor. Ayrıca, yürüyüşün hangi aşamasında olduğunu belirleyebiliyor.”

Doç. Dr. Yılmaz, yerli akıllı diz protezlerinin, endüstriyel tasarım ve testlerin tamamlanmasının ardından bir sene içinde piyasaya çıkabileceğini bildirdi…
Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
Kategoriler: Başarı, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/