Afrika’da Aiesec

           Arkadaşlarım vasıtasıyla tanıştığım Aiesec, Afrika planımı baştan aşağıya değiştirdi. Hangi ülkelere gideceğime tam karar verememişken Aiesec’in Kenya programları gönlümü fethetti. İlkin bir kayıt olayım sonrasına bakarız derken, 2 gün içinde başvurduğum 7 projeden mülakat mailleri almaya başladım. Programda çocuklara ingilizce ve matematik öğreteceğim yazıyordu. Durum böyle olunca mülakatta ağır sorular gelecek diye beklerken çok basit birkaç soruyla görüşmeleri bitirdik. Acaba hangisi kabul edecek derken projelerden ardı ardına kabul maili almaya başladım. Afrika, gönüllüler tarafından pek tercih edilmiyormuş.Hal böyle olunca da gönüllü bulunca üzerine atlıyorlarmış. Ben de olanakları değerlendirip sonunda “Reach 2 Teach” projesini onaylayıp tatil planımı yapmaya başladım.
           Aiesec kötü ev koşullarıyla nam saldığı için soluğu Airbnb’de aldım.İlk gün Aiesec sorumlusuyla beraber Mathare’ye doğru yola çıktık. Mathare çoğu Nairobili’nin bile gitmeye cesaret edemediği, gecekondu bile diyemeyeceğimiz barakalardan oluşan bir bölüm.1 saatlik yol sonunda varabildik.

Okula girinceye dek “Burada ne işim var?”, diye düşünürken çocukları gördükten sonra insanın içi ısınıyor.Kapısı, çatısı, adamakıllı sırası olmayan bir okul(!) Bu yokluğa karşın hepsinin yüzü gülüyor. Saçımı, elimi, yüzümü okşuyorlar hoşgeldin dercesine…

Okul müdüründen aldığım bazı bilgiler..

“Çocukların çoğu Aids taşıyor ve çoğunun ailesi bu sebepten hayatını kaybetmiş. Ailesi olmayan çocuklar yakınları tarafından sahiplenilmiş. Devlet okula yardım etmiyor. Aralık 2017’ye kadar Çinliler tarafından günde bir öğün yemek sağlanıyor.Sonrası meçhul… Bu da çocukların yediği tek öğün. Akşam yiyecek bulamıyorlar ve karınlarını doyurmak için ertesi günü bekliyorlar. Haftasonunu aç geçiriyorlar. Öyle ki uzun tatillerde açlıktan ölenler oluyor.

Kızların çoğu eğitim masraflarını karşılayamadıkları için 10 yaşından sonra evleniyor ve 20 yaşına geldiklerinde beşer çocuk sahibi oluyor. Erkeklerse kolay para kazanmak için çoğunlukla hırsızlığa başvuruyor.”

        Bizim yapabildiğimiz; onlara haftasonu fazladan bir öğün verebilmekten öteye gidemiyor. Eğer sen de bu yazıyı okuyorsan eminim yapabileceğin bir şeyler vardır. Giymediğin kıyafetleri dolaba mı kaldırıyorsun? Gerkeçten hakeden birine mi yardım etmek istiyorsun? Bir adım atmanın tam zamanı. Onların kolları sökülmüş bir kazaktan başka giyeceği yok. Onların yiyecek yemeği de yok. Onlara kalan sadece yüzlerindeki gülücük. Eğer ufacık da olsa bir yardım yapmak veya onları ziyaret etmek istersen bana yazman yeterli. Onlar bizi hep bekliyor. Uzat elini Afrika’ya.

Kategoriler: Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/