ABD’nin Uzay Kampında Eğitim Gören 16 Yaşındaki Selin Turhan’ın Hedefi NASA

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde düzenlenen Honeywell Liderlik Akademisi’nin bilim – teknoloji temelli liderlik becerilerini geliştirme eğitimine Türkiye’den sadece 16 yaşındaki Selin Turhan kabul edildi. ABD’deki bu uzay kampında astronot simülasyon eğitimleri, mekik misyonları, kodlama programları, ay yürüyüşü ve bilimsel deneylere dahil olan Turan, gelecekte pilot olmak ve sonrasında NASA’da görev almak istiyor.

“16 yaşında olmam gerekiyordu. Başvurmak için 2 yıl bekledim.”

“Seçmek istediğim meslek, matematik ve fenle doğrudan ilgili olduğu için ilgimi çekti. 2 yıldır başvuruları takip ediyordum. Programa dahil olmak için 16-18 yaş aralığında olmam gerekiyordu. Bu yüzden 2 yıl boyunca bekledikten sonra başvurumu yaptım. Başvuru sürecinden sonra ‘kesin kabul edilirim demiyordum’ ama kendime güveniyordum. Kabul mektubu gelince çok mutlu oldum.”

“Farklı kültürlerden pek çok öğrenciyle çalıştık”

Yalnızca 16-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerinin başvurabildiği programa katılma hakkı kazanan tek Türk olan Selin Turhan kamp ortamının çok farklı olduğunu belirtti ve şunları söyledi:
“Değişik ülkelerden, kültürden gelen pek çok öğrenci bir aradaydık. Beraber bir şeyleri başarmaya çalıştık. Grup içinde kendini daha ön plana çıkaranlar ya da daha geride kalanlar oluyordu ama Liderlik Akademisi adı altında orada olduğumuz için herkesin öne çıkma çabası vardı.”

“Pilot olmak istediğim için bu eğitim bana çok şey kattı.”

Herkesin kendi ilgi alanlarına göre aktiviteler yapıldığını söyleyen Turan, “Zaten eğitimlerde de herkes kendinden bir şeyler bulabiliyordu. Mesela roket yapma aktivitesinde fizik dersi daha iyi olanlar önce çıktı, simülatörlerde ise daha cesur ve yürekli olanlar ön plandaydı. Benim ilgimi ise en çok havacılıkla ilgili aktiviteler çekti. İlerde pilot olmak istediğim için bu eğitim bana çok şey kattı.” dedi.

Bilimsel deneyler yapıldı, eski astronotlarla bir araya gelindi.

Teknoloji ve bilim odaklı atölyeler, dersler ve yenilikçi çalışmaların yapıldığı etkinlik kapsamında, ekipler oluşturarak kendi roket modellerinin tasarımı, inşası ve testini gerçekleştiren katılımcılar; astronot simülasyon eğitimlerine, kodlama programlarına, mekik misyonlarına, ay yürüyüşüne, bilimsel deneylere ve diğer faaliyetlere katıldı. Gençler ayrıca bilim insanları, mühendisler ve eski astronotlarla bir araya geldi.

“Pilotluğun ardından NASA’da görev almayı çok isterim.”

“Orada yaşadığım deneyimlerden ve o havayı soluduktan sonra kararım netleşti. Önce mühendislik ardından pilotluk eğitimi almak istiyorum. Yurt dışı eğitimi çok cazip geliyor. Özellikle Almanya mühendislik eğitimi konusunda çok iyi. Orada okuyabilirsem bu benim için büyük bir şans olacak. Pilotluğun ardından ise NASA’da görev almayı çok isterim.”

Selin Turhan’ı tebrik ediyor ve NASA’ya doğru giden yolculuğunda kendisine başarılar diliyoruz. ???

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/