l A - B - O Harfleri Olmadan Bir Yaşam Düşün - CEOtudent

A – B – O Harfleri Olmadan Bir Yaşam Düşün

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Şimdi düşünün, A – B – O harflerini ne kadar sık kullanıyoruz? Kullandığımız sözcüklerin birçoğunda bulunan bu önemli harflerin başka anlamı da var. Onlar aynı zamanda kan grupları. (“Sıfır değil mi o, O ne alaka” diyebilirsiniz, kan grupları “ABO” diye geçer. Biz demiyoruz, Britannica diyor.)

Son yıllarda markaların sosyal sorumluluk kampanyalarına gösterdikleri ilgiyi fark etmişsinizdir. Aslında yıllardır süregelen sosyal sorumluluk bilinci, son zamanlarda artışta. Bu, çok sevindirici bir haber. En büyük örneklerinden birini Ice Bucket Challenge’da gördüğümüz bu bilinç, yine canlandı ve çok güzel bir kampanya için harekete geçti. Bu kampanya, kan bağışıyla ilgili. Kampanyaya katılan yaklaşık 1.000 şirket logolarındaki A – B – O harflerini sildiler ve kampanyaya destek verdiler.

#MissingType (Kayıp Harf) hashtagi ile sosyal medyada gündeme gelen kampanya, NHS Blood and Transplant ve Londra merkezli PR ajansı Engine Group tarafından başlatılıyor. Kampanya, Ulusal Kan Haftası’nda, farkındalık oluşturmak ve arttırmak amacı taşıyor. Kampanyanın başlamasının sebeplerinden birisi ise son on yılda bağışlanan kanın %30 düşmesi.

16 Ağustosta başlayan kampanya 21 Ağustosa kadar devam edecek. ABD, Avustralya, Singapur, Güney Afrika, İrlanda, Kanada ve İngiltere dahil 21 ülkeden 25 kan merkezi, kampanya için bir araya geldi. Kampanyaya, Google, Microsoft, Tesco ve Dairy Milk gibi dev şirketler destek verdi.


Kampanyanın videosu ise yine çok etkileyici.

H_y_t, A’lar, B’ler, O’lar _lm_d_n hiç_ir şey. __şlukl_rı d_ldurm_k sizin elinizde!

Kampanyanın yürütüldüğü blood.co.uk, sosyal medyayı çok aktif ve başarılı kullanıyor. Kan veren bağışçıların fotoğraflarını ve yorumlarını paylaşan hesap aynı zamanda bir Snapchat hesabı açarak kan veren kullanıcılara özel Missing Type filtresi sunuyor.

facebook-paylas2          new-twitter-paylas2

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/