l 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne Özel Bir Bakış - CEOtudent

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel Bir Bakış

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Bugünü özel kılan bir tek kadının başta olması algısı değil, nelerle nasıl andığımız olacaktır. Felsefeye konu olan tartışmaların başında “erkliğin” yeri tartışması gelmektedir. Kadın veya Erkek toplumdaki yerimiz, hayatımızı sürdürmek ve benliğimizin ortaya koyduğunca yaratıcılığımızdan kaçınmadan kendimizi anlayabilmektir.

Türkiye de İlk Zamanlar

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne Özel Bir Bakış 1
8 Mart ilk kez 1921’de komünist kadınlar tarafından Ankara’da bir bağ evinde düzenlenen toplantıda anıldı.
Tam 54 yıl sonra, 1975’te Ankara’da ve İstanbul’da İlerici Kadınlar Derneği’nin girişimiyle 8 Mart ilk kez kamuya açık olarak 400-500 kadının katılımıyla kutlandı.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne Özel Bir Bakış 2
80’lı yılların başında Kadınlar farkındalık yaratmak için yine bir araya geldiler. Seslerini duyurmak isteyenler çeşitli kampanyalar etrafında örgütlendiler.
Sokaklarda yankılanan sesler dünyanın pek çok yerinde kadınların tek bir vücuda bürünmesiyle gerçekleşiyor. Her sene farklı etkinlikler ve gösteriler oluyor.

 “Havayı geldiği gibi, rüzgarı estiği gibi, kadını da olduğu gibi kabul edin.” – Alfred de Musset

Sahip olduklarımızın farkında olalım diyoruz, iyi bir insan olmak için çabalıyoruz ve bunları yaparken aklımızda tutmamız gereken diğer bir konu cinsiyet ayrımı olmadan başarılarımızı tamamlayabilmemiz olacaktır.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne Özel Bir Bakış 3
Kadınların emekleri, uğraşları ve daha nice birçok katkıları tek bir güne sığamayacak kadar kıymetli. Yanımızdan ayrılanlar ve arkalarında bıraktıklarıyla adları anılanlar ve hala bizimle birlikte emeklerini yaşatmaya devam edecek olanlar:

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/