8 Maddede 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Kutlu Olsun mu?

Sena Topaloğlu

Sena Topaloğlu

Editör @ceotudent

20 Kasım günü Dünya Çocuk Hakları Günü’ydü. Fakat çocuklarla ilgili dünya genelindeki korkunç gerçekler “böyle bir gün kutlanmalı mı?” sorusunu akıllara getiriyor.

Çocuk hakları kavramının ortaya çıkışı Leh eğitimci Janusz Korczak’ın 1919 yılında yayımlanan bir kitabı ile gündeme geldi.

Bu kavramın büyümesi ve uluslararası alanda resmileşmesi ise 1924 yılında Milletler Cemiyeti tarafından kabul edilen Cenevre Çocuk Hakları Bildirgesi ile gerçekleşti.

Cenevre Çocuk Hakları Bildirgesine rağmen bitmeyen ve artan çocuk sömürüleri 1989 yılında Birleşmiş Milletler tarafından daha kapsamlı bir merceğe alındı ve o tarihten itibaren 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Bizi insan yapan değerlerimizden biri olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile ortak paydada ele alınan çocuk hakları, gün geçtikçe duyar kazanılması gereken bir konu iken ülkemizde ve daha birçok ülkede bu konudaki istismarlar artmakta ve toplum olarak bunlara alıştırılmaktayız. Unutmamalıyız ki çocuk hakları bir insan hakları meselesidir.

20 Kasım dünya çocuk hakları gününü ülkemizden istatistikler ile açıklamaya çalıştığım zaman ortaya çıkan tablo umut vermekten oldukça uzak ve vicdanımızı sızlatacak şekilde.

1 milyon 170 bin çocuk işçi, çırak adı altında çalıştırılıyor. 2016 yılında TÜİK verilerine göre çocuk işçi sayısı 708 bine ulaştı.

Çocuk işçiliği, çocuk iş cinayetlerini de beraberinde getirdi.

2016 yılında evlenen her yüz kişiden 18’i çocuktu. Son on yılda evlendirilen kız çocuğu sayısı 482.908’e ulaştı. 15-17 yaş arası 17.789, 15 yaş altı 244 kız çocuğu doğum yaptı.

Bu durum yeterince sarsıcı değilmiş gibi bir de yürürlüğe giren yeni yasalar ile çocuk yaştaki evlilikler meşrulaştırılıyor!

Cinsel istismar vakaları son on yılda yüzde 700’lük oranda bir artış gösterdi. Sadece 2016 yılı içerisinde çocuk cinsel istismarı suçundan 15.051 dava açıldı. 2017 yılının ilk beş ayında en az 182 çocuk cinsel istismara maruz bırakıldı.

Gerçekleşen cinsel istismar vakalarının sadece yüzde 15 ile 20’si adli makamlara yansıdı. Hepimiz biliyoruz ki rakamlara yansımayan, sesi duyulmayan, duyulmaktan çok uzak olan binlerce çocuk cinsel istismara maruz kalmaya devam ediyor.

2016 yılında 2.106 çocuk özgürlüğünden mahrum bırakıldı. Bakıma muhtaç kaldığı için ebeveynleriyle birlikte caza evlerinde yaşamak zorunda bırakılan çocuklar için ise hala hiçbir şey yapılmıyor.

Bu istatistikler haricinde dünyanın birçok yerinde yaşanan su ve gıda yoksunluğu, savaş adı altında yapılan katliamlar ile milyonlarca çocuk savunmasız bir şekilde hayata veda ediyor.

Evrensel ve ortak duyguların hâkim olduğu, tüm çocukların zorlu şartlar altında iş gücü olarak kullanılmak yerine özgürce oyunlar oynayıp eğitim haklarından yararlandığı, hiçbir çocuğun cinsel istismara maruz kalmadığı ve çocuk yaşta evliliklerin son bulduğu 20 Kasımlar umuyoruz. Dünya Çocuk Hakları günü kutlu olsun.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/