KAYBEDİLMESİ KOLAY, OLUNMASI ZOR ŞEY 

  ”MOTİVASYON”
 

    Motivasyon gerçekten insanı ayakta tutuyor. Motivasyonsuz insan; motoru olmayan araç gibi bence, şasesi var ama hareket edemiyor. Eğer bu fikrime katılıyorsanız; sizlerinde onaylayacağı, eğer katılmıyorsanız; fikrinizi değiştireceğimi düşündüğüm bir yazı yazacağım. Bugüne kadar hiç motive olma ihtiyacı duydunuz mu bilmiyorum, ama spor yaptıysanız, ders çalıştıysanız, bir işi zamanında bitirmeye çabaladıysanız hatta çok basit görünebilir; araba kullanıyorsanız motivasyona ihtiyaç duyarsınız ya da kendiliğinden oluşur. Bu sayede, başarılı olur musunuz bilemem, fakat başarıya giden yolda çok önemli bir etken olduğunu unutmamalıyız. Bu yazıyı yazarken motive olmaya ihtiyaç duydum. Etraftaki sesleri bastırmayı, kafamın içinde dönüp duran düşünceleri frenlemeyi bununla başardım. Yazının başarılı olup olmaması elbette bununla ölçülmüyor, fakat motive olamasam bu yazıyı yazamayacaktım. Yapmak istediğiniz her işte, ve o işin her basamağında motive olabilmeyi başarmalısınız.


 Yukarıda ki görsel; yapmıyorum anında motivasyon ile ilerlemiş fakat ilerlediğinin farkına varamamış bir beyefendiyi temsil ediyor. Beyefendi, ”Yapmak istiyorum” adımına geldiğinde motive olduğunun farkına varmış, ilerleyen basamakta kendini sorgulamış, daha sonra deneme işlemine kalkışmış, inanmış ve başarmış. Tabii başaramayabilirdi, fakat ben; deneyip başarısız olmayı, başarısız olacağını düşünüp denememeye değişmem. O başarısızlığın dahi tadı farklıdır, çaba göstermiş olmak çok güzel bir duygudur. Bugün ilerlediğiniz yolda başarısız olsanız bile, çıkacağınız bir diğer yola başarıyla çıkmış olursunuz. Tecrübe hayattaki en pahalı varlıktır ve onu satın alacak bir servet görülmemiştir.. 
Motivasyon, kaybedilmesi çok kolay bir şeydir. Bir olay veya bir cümle kolaylıkla motivasyonunuzu kırabilir. Buna müsaade etmemek sizin elinizde. Eğer başarıya giden yolun, doğru motivasyondan geçtiğini bilirseniz asla kaybetmezsiniz. Prof. Dr. Özgür Demirtaş bir konuşmasında öğrencilere; ”size başarılı olmayı anlatabilirim,  ama sizi motive edemem”demişti. Sayın hoca bunun kişisel olduğunu kendi tecrübe ederek öğrencilere aktardı. Şimdi ben de size söylüyorum; motivasyon kişiseldir, ve siz kendinizi motive edebilirseniz başarıya ulaşırsınız. Motivasyonunuz bol olsun.. 

                                                                                                                    Muhammed Yenice
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/