7 Adımda Kendi İşinizi Kurmak ya da Girişimde Bulunmak

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz çocuk yaşta milyoner olan youtuberlar, yüzyılın fikrine imza atan genç girişimciler ve sonrasında bulunduğumuz “bu benim aklıma gelmişti” söylemleri kendi işinizi kurmak ya da girişimde bulunmak anlamında sizi cesaretlendirmiş olabilir. Fakat iş kurmak ya da girişimde bulunmak, kendi işinizin patronu olmayı istemekten çok daha fazlasını gerektiren meşakkatli bir yolculuktur.

1) İş fikriniz ne kadar gerçekçi?
İş fikrinizin mükkemmel olduğunu düşünüyorsunuz. Tutkularınız ve heyecanlarınız var. Fikrinizin bir an önce hayata geçmesini istiyorsunuz. Her şey çok güzel fakat dikkat edilmesi gereken bir şey var. Bu da iş fikrinizin ne kadar gerçekçi olduğu. Aslında bu girişimciliğin temel kurallarından biridir. Bu anlamda çok iyi bir ön çalışma gerçekleştirmelisiniz. Fikriniz ne kadar gerçekçi ve ne kadar uygulanabilir? Bunu iyi ölçümlemelisiniz.
iş1

2) Yer alacağınız sektör ve pazar hakkında ne biliyorsunuz?
İş kurmayı düşündüğünüz alan, yani dahil olmayı düşündüğünüz sektör hakkında bildiğiniz ve bilmediğiniz şeyleri listeleyebilirsiniz. İçerisinde bulunacağınız sektörün kendi iç dinamizmi hakkında çok şey bilmeniz ve her adımınızda rekabet koşullarını göz önünde bulundurmanız gerekir.
iş2

3) İş fikrinizi ne ölçüde finanse edebiliyorsunuz?
İyi bir hesaplama gerekiyor. Bunu matematiksel anlamda söylemiyoruz. Anlatmak istediğimiz şey; giderlerinizin gerçekçi, öngörülebilir anlamda hesaplanabilmesi ve bu giderleri karşılayabilme adına işiniz için belirli bir gelir modeli oluşturmaktır.

iş3

4) Ekip arkadaşlarınızı iyi seçin!
Yapmak istediğiniz işi ne kadar önemsiyorsanız ekip arkadaşlarınızın seçimini de o kadar önemseyin. Beraber yola çıkacağınız insanları kesinlikle doğru insanlar olmalı. Bu kişiler her durumda danışabileceğiniz, kararları alırken ortak bir paydada buluşabileceğiniz nitelikte insanlar olmalıdır.
iş4

5) Hedef kitlenizi doğru belirleyin!
Hitap edeceğiniz müşteri profilini doğru seçmek, o müşteriye sunacağınız ürün ve hizmetlerin kalitesi kadar önem taşır. Çalışmalarınızı hangi hedef kitleye, hangi tür insan profiline yönelik yapacağınızı iyi bilin.
iş5

6) Karar almaktan korkmayın!
Başarılı bir girişimcide bulunması gereken en önemli özelliklerden biri kararlı olmaktır. İş hayatı hızlı, değişken ve acımasızdır. Kararlarınızı asla ve asla ertelemeyin. Alacağınız kararlar yanlış alınmış kararlar olsa bile bunlardan ders çıkartıp, yolunuza devam etmek önemlidir.
iş6

7) Vazgeçmeyi mi düşünüyorsun?
Bu yolun meşakkatli olduğunu daha yazının ilk paragrafında söylemiştik. Bir çok engelle karşılaşacak, çözüm üretmek için günlerinizi harcayacaksınız. Uykusuz kalacak, zaman zaman bunalacak ve fiziksel olarak yorulacaksınız. Fakat 7. maddeye kadar okumaktan vazgeçmediyseniz bundan sonra da vazgeçeceğinizi düşünmüyoruz. 🙂

Hedeflerinizi doğru belirlediyseniz ve ne olursa olsun tutkunuzu kaybetmeyeceğinizi düşünüyorsanız asla bu hedeflerinizden vazgeçmemelisiniz.iş7
 

Twitter’da da bizi takip edebilirsin.bitakippp

başbaş banner7

 

Kategoriler: Girişimcilik, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/