Sadece Kadınlarla Yönetiyor: 5 Dil Bilen Muhtarın Köy Yönetiminde Hiç Erkek Yok

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Endam Biber uzun yıllar yurt dışında yaşamış biri. Yıllar sonra memleketi Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Çağrankaya köyüne son seçimlerde muhtar seçildi. Endam Biber’in 4 azası da kadınlardan oluşuyor. Kendisi seçimi kadınların gücüyle kazandığını söylüyor.

Hollanda ile Japonya’da uzun yıllar yaşayan ve bir dönem özel okullarda İngilizce öğretmenliği yapan Endam Biber, 6 yıl önce memleketi Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Çağrankaya köyüne döndü. Biber, köyünde aday olduğu muhtarlık seçimini rakibine karşı 2 oy farkla kazandı.

Modern Japon savaş sanatı aikido da yapan Biber’in 4 azası da kadınlardan oluşuyor. Biber, köyde kadınlara bağ ve bahçe işlerinde yardımcı olmasının yanı sıra öğrencilere de İngilizce eğitimi vermeye hazırlanıyor.

5 dil bilen yeni muhtar, azaları ile birlikte köyün altyapı sorunlarını çözmek yeni projelere hazırlanıyor.

Biber, köye servis imkanı sağlayıp cami ve mezarlıkların bakımı için de çalışma başlattı. Arapça, İngilizce, Felemenkçe, Japonca ve Almanca da bilen muhtar Biber, kadın azalarla birlikte köyde sosyal projeler hazırlığına başladı.

“Köyde her şey geriye gitmiş”

Endam Biber, 6 yıl önce döndüğü köyünde hiçbir şeyin değişmediğini görmüş ve bu şekilde muhtar adayı olmaya karar vermiş. Kendisi bu süreci şu şekilde anlatıyor:

“Köyde, eğitiminden iş yapma hevesine kadar her şey geri gitmiş. Eskiden insanımız daha bir çalışkandı. Köy için güzel şeyler yapabilirim, diyerek, yola çıktım. Ailemizden aday var diye bazı karşı duruşlar oldu; ama kadınlar beni destekledi. Kadınların gücü kendini burada gösterdi. Erkekler söz verdi mi bazılarında cayma oluyor ama kadınlar sonuna kadar benimle oldu. Bu seçimi kadınlarla beraber aldım. Ailemden sanatçı olan Altay da günübirlik oyunu kullanmak için geldi ve döndü. Onun da desteğini arkama aldım. Herkese teşekkür ediyorum. Benim kişisel bir çıkarım yok. Onlara hizmet etmek için bu göreve talip oldum.”


“Bir ilki başardık, bir değişim yaptık.”

Daha önceki yönetimlerde hiç kadın aza olmadığını belirten Biber şunları söylüyor:

“Ben de bir tepki olarak hepsini kadın olarak seçtim. Bir ilki başardık, bir değişim yaptık. Göreve gelir gelmez en büyük vaadim, servis koymaktı; bunu yaptık. Cami ve mezarların temizliği ile devam edeceğiz. Yollarımızda sorunlar var, onları yapacağız. Elektrik direklerimiz eksik, bazı yerlerde hiç yok. Bunlarla ilgileneceğiz. Hafta sonları köyümüzdeki öğrenmek isteyenlere İngilizce dersi vereceğim. Köyümün insanları, her şeyin en iyisini hak ediyor.”

Yorumlar (0) Yorum Yap

/