3 Milyar E-posta Kimliği ve Şifresi İnternete Sızdı: Hemen Kendi E-postanızı Kontrol Edin

Siber güvenlik konularında analizler yapan ve araştırmalar yayınlayan BGR şirketi önemli bir çağrıda bulundu. Gmail, Hotmail, LinkedIn ve Netflix gibi platformlara kayıtlı olan yaklaşık 3,2 milyar e-posta kimliği ve şifresinin bir siber korsan forumunda paylaşıldığını açıkladı. BGR yetkilileri ve siber güvenlik uzmanları “online olarak paylaşılan en büyük çalıntı veri listesi” olduğunun altını çizdi.
Compilation of Many Breaches (COMB) olarak nitelendirilen bu saldırının tek bir saldırı olmadığı söyleniyor. Bu aslında, bu zamana kadar tüm saldırılardan internete sızanların bir derlemesi. Şu an için bu paylaşımın kaynağı ve konumuna dair herhangi bir bilgi bulunamıyor.
Bu yeni saldırının 2017 yılında yine aynı şekilde gerçekleştirilen bir başka siber atak ile aynı kökene sahip olabileceği düşünülüyor. Bu güvenlik açığını meydana çıkaran siber güvenlik şirketi CyberNews raporlarına göre, bilgisayar korsanları toplamda 15,2 milyar hacklenmiş hesap ve 2,5 milyardan fazla farklı e-posta bilgisi biriktirdi.
COMB adı verilen bu saldırılarda, hackerler ele geçirdikleri kişisel verilerle çevrimiçi ortamlarda satın alma işlemleri yapabiliyor.
E-posta adresinizin sızan veriler arasında olup olmadığını hemen buradaki adresten kontrol edebilirsiniz.
Peki ya hesabınız çalındıysa?

Bilgileriniz toplanmış ve sızdırılmış ise bilgisayar korsanları e-posta ve şifre kombinasyonlarınıza erişebilir ve bunları diğer hesaplarınızı çalmak için kullanabilir.
Bir veri ihlali durumunda yukarıda paylaştığımız CyberNews sitesi size “hangi veri ihlalinin sorumlu olduğunu” söyleyecektir.
Güvenliklerini sağlamak için şifrelerinizi hızlı bir şekilde değiştirmeniz ve e-posta hesaplarında iki faktörlü erişimi aktif etmeniz öneriliyor.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/