3 Maddede Başarılı Çalışanlar Neden İşten Ayrılır?

Bütün yöneticiler bilir ki performansından memnun olduğunuz çalışanı kaybetmek hem ciddi bir moral kaybı hem de şirkette işlerin güçleşmesi ve diğer çalışanlar için fazla iş yükü demektir. Bunun da ötesinde şirketin yeni bir eleman alması hem ekstra bir maliyet hem de ekstra bir zaman ister. Sadece firma ve yöneticiler açısından da bakmamak gerek. İş başvurusu yaparsınız binlerce kişi arasından seçilmiş olmanın haklı gururunu yaşarsınız sizin için emeğinizi ortaya koyabileceğiniz güzel bir sürecin başladığına inanırsınız. Ancak daha sonra maddi yada manevi olarak tatmin olmadığınızı fark edip işten ayrılma yolları arayabilirsiniz. Bu zorluklarla karşılaşmak yerine çalışanlar ile iyi bir iletişim kurarak karşılıklı olarak ne istendiğini bilerek ilerlemek çok daha iyi bir çözüm süreci olacak ve şirket içerisinde yapıcı geri bildirimler sağlayacaktır. Elbette çalışanın firmadan ayrılmasının bir çok sebebi olabilir. Örneğin işe uyum sağlayamama,iş/özel hayat yaşam dengesini koruyamama, kişisel problemler, iş arkadaşları ile uyumsuzluk vs. gibi bir çok sebep sayabiliriz. Ama bize göre başarılı çalışanların işten ayrılması için başlıca sebep şunlar:


1) Ödüllendirme Yetersizliği

Ödül bir başarı karşısında aldığımız armağan ve mükafat demektir. Fakat birçok çalışana sorduğumuzda genelde ilk düşündükleri  ödül paradır. Elbette maaşımıza yapılmış zam ya da tatmin edici miktarda bir para çekini birçok insan ister ama tek tip insan olmadığını göz önüne alırsak ödüllendirme yöntemimizi biraz çeşitlendirmemiz gerekiyor. Mesela kazanılan bir başarının çalışma arkadaşları ile birlikte kutlanılması ve bu başarının sadece şirket içinde değil şirket dışında da duyurulması etkili bir ödüllendirme olabilir. Ya da yoğun iş temposunda hediye edilecek küçük bir tatil ne kadar da güzel bir ödül olurdu. Yöneticiler, çalışanlarını tanıyarak onlar için paradan daha anlamlı olabilecek birçok ödül bulabilir. Önemli olan doğru bir iletişim ve ne istendiğini bilmek.


2) İşe Alma/Terfi

İşe alma ve terfi konusunda yapılan haksızlıklar çalışanın şirketle olan bağlılığını zedeleyen en önemli unsurlardan biridir. Pek çok insan vardır; önemli olanın çalışılan saat süresi değil iş verimliliği olduğunu düşünen ve canla başla çalışıp hatta belki tatilinden bile vazgeçip büyük emekler ve başarılar ortaya koyan. Haliyle böyle çalışanların en son görmek istediği şey haksız bir işe alım ve haksız bir terfidir. Bu durum işten ayrılmak için gayet yeterli bir sebeptir çünkü yapılan her haksızlık önce size olduğunuz çevreyi sorgulatır daha sonra sizi o çevreden koparmaya başlar.


3) Çok Fazla İş

Amatör işverenler çalışanlarının iyi bir iş disiplinine sahip olduklarını ve onları başarılı bir şekilde yönetebildiklerini gördükleri zaman bu çalışanlara daha fazla sorumluluk ve belki sorumluluğu dışında olan işleri yüklemeye başlarlar. Birlikte başarıyı tatmak için elbette bazen küçük fedakarlıklar yapılmalıdır fakat bu sorumluluk yüklemelerin tadı kaçarsa çalışan bir süre sonra bu yoğunluğun arasından kaçamadığını hissettiğinde problemler başlamış olacaktır.

Başarılı bir öğrenci yada başarılı bir çalışan olmak her zaman zordur. Evet takdir edilmek güzeldir ama bu sizin fazladan başarmanız gereken işlerin önünüze koyulması demektir. Siz hiç etrafınızda çok çalıştığı için sürekli tatile gitmeye yada kendini rahatlatmaya fırsat bulabilen bir insan gördünüz mü ? Biz görmedik.


Çalışanlarınızın iyi bir iş çıkardığını görüyorsanız onları tebrik edin ve ödüllendirin. Fakat aynı tempoyu bozmamak için de neye ihtiyaçları olduğuna yoğunlaşın. Çünkü bir firmayı mükemmel yapan şeylerden en önemlisi çalışanına verdiği değer ve gösterdiği saygıdır.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/