l 2021 SGK Askerlik Borçlanması Ne Kadar - CEOtudent

2021 SGK Askerlik Borçlanması Ne Kadar

Çalışma hayatının sonlarına yaklaşan kişilerin en çok istedikleri şey emekli olmaktır. Askerlik borçlanması yaparak emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Bu sebep ile erkeklerin en çok merak ettiği konuların başında askerlik borçlanması yer almaktadır. Emekli olabilmek için askerlik borçlanması yapılabilmektedir. Askerde geçirdiğiniz gün kadar hesaplamalar yapılmaktadır. Askerde geçirilen zamanın hesaplamaları yapılarak devlet tarafından sigorta primleri yatırılmaktadır. Günümüzde en çok araştırılan ve merak edilen konuların başında gelen 2021 SGK emekli borçlanması ne kadar ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

Habere gitmek için tıklayınız==> 2021 SGK Askerlik Borçlanması Ne Kadar

Askerlik borçlanması yapacak kişilerde belirli şartlar aranmaktadır. Eğer askerlik borçlanması yapmak isterseniz erkek çalışanların askerlik görevlerini er yada erbaş yapmış olması gerekiyor. Yedek subay yada yedek astsubay olarak görev yapan kişilerde askerlik borçlanması yapabilmektedir. Askerlik borçlanması sizin istediğiniz süre kadar yapılmaktadır. Örneğin 12 ay askerlik yapmış birisi ister ise sadece 1 ayını askerlik borçlanması olarak kullanabilir. Askerlik borçlanmasının en büyük avantajı emekli olmak isteyen kişinin prim gün sayısını arttırır. Zaten emekli olacak kişide aranan en önemli şart prim gün sayısını doldurmuş olmasıdır. 2021 SGK askerlik borçlanması ne kadar, 30 günlük askerlik borçlanması tutarı 1.444,80 TL’ dir. 180 günlük askerlik borçlanması tutarı ise, 6.868,80 TL’ dir. Bir yıllık askerlik borçlanması tutarı ise 13.737,60 TL’ dir. 18 aylık askerlik borçlanmasının tutarı ise 20.606,40 TL olarak belirlenmiştir. Bu bilgiler güncel olup 2021 yılı için geçerlidir. Sizde askerlik borçlanması hakkınızı kullanarak prim gün sayınızı yükseltebilirsiniz. Askerlik borçlanması yalnızca askerlik şubelerinden yapılmaktadır. 

İlgili Haber: SSK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir ?

Askerlik Borçlanması Şartları Neler ?

Askerlik borçlanması yapmak isteyen kişinin askerlik görevini mutlaka er yada erbaş yapmış olması gerekiyor. Aranan en temel şartların başında bu yer almaktadır. Ancak yedek subay yada yedek astsubaylarda askerlik borçlanması yapabilmektedirler. Askerlik borçlanması yalnızca askerlik süresi kadar yapılabilmektedir. Ancak siz isterseniz 12 ay askerlik yaptıysanız 6 ayını askerlik borçlanması olarak kullanabilirsiniz. Yani ne kadar süresini borçlandırma yapmak istediğiniz tamamen sizin elinizdedir. Eğer emekli olmanıza prim gün sayınız yetmiyor ise askerlik borçlanması yaparak açığı kapatabilirsiniz. Askerlik borçlanması yapan birisinin prim gün sayısı artmaktadır. Çalışmaya başlamadan önceki yıllar içinde askerlik borçlanması yapılabilmektedir. Örneğin birisi 2001 yılında askerlik görevini yaptı ve 2003 yılında işe başladı ise askerlik borçlanmasından yararlanabilmektedir. Askerlik borçlanması güncel asgari ücrete göre belirlenmektedir. Yani asgari ücrette artış olduğu zaman askerlik borçlanması’ da ona göre hesaplanmaktadır. Aranan bir diğer şart ise kişi askerdeyken işvereni tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primi ödenmemiş olması gerekiyor. Askerlikten muaf olan erkek sigortalı kişiler askerlik borçlanmasından yararlanamazlar. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

2021 SGK Askerlik Borçlanması Ne Kadar 1
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/