l Instagram'da 2015 Yılında Paylaşılan Ve Adeta 2020'yi Anlatan İlginç Video - CEOtudent

Instagram’da 2015 yılında Paylaşılan ve Adeta 2020’yi Anlatan İlginç Video

Popüleksi

Popüleksi

gündemsel konuları özetliyorum

Zenlocc isimli Instagram kullanıcısı 21 Nisan 2015’te bir video paylaşmış. Videodaki öğelerin 2020’de olacakları öngördüğü şüpheleri yayılmış durumda. İlgili video bu zamana kadar milyonlarca görüntülenme almış ve 1,5 milyona yakın kişi tarafından beğenilmiş.

İşte o video:


Teyit.org ekibi bunun doğru olamayacağını nedenleriyle açıklıyor:

Video maskeli Özgürlük Heykeli ile başlıyor. Ardından maskeli doktorlar ve “Nefes alamıyorum” yazılı bir karenin de yer aldığı çeşitli imajlar görüyoruz.
Instagram'da 2015 yılında Paylaşılan ve Adeta 2020'yi Anlatan İlginç Video 1
Videoya yorumlar yağmaya başlayınca, videoyu yayınlayan kullanıcı aynı hesaptan bir açıklama yapıyor:
“Her şeyden önce, High Def tarafından hazırlanan orijinal animasyon “2014 in One Minute” adıyla yayınlandı. Benim yaptığım, bu videodan parçalar alıp, dünyanın o günkü halini (2015) en iyi yansıttığına inandığım şekilde derlemekti. Ki o günün dünyasının gündemine Ebola ve benzer protestolar vardı. Yani zaman yolcusu değilim ya da geleceği göremem. Sadece tarihin tekerrür ettiğini daha önce fark etmemiştiniz. Uyanın insancıklar.”YouTube’a Animation Domination High Def hesabı tarafından Aralık 2014’te yüklenen orijinal videonun 45. saniyesinden itibaren, Instagram hesabının yeni bir video üretmek için aldığı parçalara ulaşılabiliyor.
Videodaki görüntülerin, 2020’nin değil, 2014 yılının siyasi ve toplumsal gündemini yansıttığı da görülebilir. Örneğin kurukafa doktorun yakalığında “Ebola” yazıyor. 2014 yılında Afrika’da patlak veren Ebola salgını, o sene binlerce insanın ölümüne neden olmuş, ancak bölgeselliğinden olsa gerek, dünya gündemini o kadar da meşgul etmemişti. Bu videoda biraz da buna işaret edilmiş denebilir.
Instagram'da 2015 yılında Paylaşılan ve Adeta 2020'yi Anlatan İlginç Video 2
Videoda yer alan ve siyahların eşitlik mücadelesi için bugünlerde yaptıkları protestoları öngördüğü öne sürülen kareler de, o sene içindeki protestoları yansıtıyor. 2014 yılında polis memuru Darren Wilson, siyah Amerikalı Michael Brown’un benzer şekilde ölümüne neden olmuştu.
Brown’un ölümü sonrası Ferguson başta olmak üzere ABD’de kitlesel protestolar başlamış, videoda da görülebilen BlackLivesMatter sloganı o dönem popülerleşmişti. Yine George Floyd protestoları ile özdeşleşen ve videoda da görülen “I Can’t Breathe” (Nefes alamıyorum) sloganı da gündemdeydi. Gösterilerden derlenen 2014 tarihli bir videoda, her iki slogan da görülebiliyor.
Videodaki bir başka detay da, başlıca siyasi olarak dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın figürlerine yer verilmesi. Eğer 2020 tahmin edilseydi, videoda mevcut başkan Donald Trump’a dair de bir şeyler görmemiz beklenirdi. Ki o zamanlar da adaylığı gündemdeydi.Sonuç olarak 2020’de yaşanan koronavirüs salgını ve ABD’deki protestoları gaipten haber verdiği öne sürülen video, hatalı ilişkilendirilmiş ve aslında 2014 yılının siyasi gündemiyle ilgili. Videodaki salgın Ebola, protestolar da Ferguson protestolarına referansla yerleştirilmiş.

Teyit.org’a interneti daha iyi bir noktaya taşıdığı için teşekkürler.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/