Online Alışverişin 2019’da Devrim Yaratmasına Yardımcı Olacak 3 Gelişme

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Online alışveriş sadece bir sektör değil, aynı zamanda bir yaşam tarzı. Artık insanlar her an her şeyi sipariş edebilmenin rahatlığından yararlanabiliyorlar. Bu yaşam tarzından yararlanmak isteyen işletmeler ise e-ticaret dünyasına yöneldiler ve online alışveriş tutkunları için yeni normlar ortaya çıktı.
E-ticaret sürekli gelişen teknolojiyle giderek daha rekabetçi olmaya devam ediyor. Web sitelerinde alışveriş çok hızlı fakat beklenti de bir o kadar yüksek. Bu sebeple online mağazalar piyasaya ayak uydurmak için yeni trendlere yönelmeye başladı.
Gelin, gelecek yıl online alışveriş alanında yaşanabilecek gelişmelere bakalım.

Kişiselleştirme

İnsanlar kendi zevklerine ve ihtiyaçlarına göre uyarlanmış deneyimleri severler. Müşterilerin ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için fiziksel satış ortakları olmadığından, teknoloji bu noktada devreye giriyor.
Bu kişiselleştirme duygusu çeşitli şekillerde kullanılıyor. Sayısı giderek artan şirketler, mevcut seçenekleri değerlendiriyor ve birden çok kaynaktan öğe çekiyor. Bu şirketler, kullanıcıların satın alma geçmişini analiz ediyor ve müşteriye, ilgisini çekme olasılığı yüksek olan ürünleri sünüyorlar. Bu sayede müşteriler aşırı ve muhtemelen gereksiz seçeneklerden kurtuluyor.
Online alışverişi kişiselleştirmeyi bir adım ileriye taşımak için şirketler yapay zeka ve makine öğrenimini e-ticaret deneyimine dahil etmeye başlıyor.
Müşteri tanıma için bir yüz tanıma platformu olan Facenote gibi şirketler, alışveriş yaparken müşterilerini daha rahat hissettirmeye çalışıyor. Facenote, müşteriler ve markalar arasında güçlü bir sadakat duygusu oluşturmak için ileri teknoloji kullanıyor. Tüketicilerin yüzlerini bir web kamerası aracılığıyla tanıyarak alışveriş deneyiminin geri kalanı, geçmiş ihtiyaçlar ve satın alma işlemleriyle eşleşecek şekilde özelleştirilebilir.

Arttırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin, bilgisayar tarafından üretilen; ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı veya dolaylı fiziksel görünümüdür. İnsanlar genellikle bu özelliği video oyunlarından tanıyorlar fakat bu özellik çevrimiçi alışveriş için de kullanılabilir.
Magnolia Market gibi mobilya şirketleri, müşterilerinin mobilyaların eşsiz alanlarına nasıl bakacaklarını görselleştirmelerine yardımcı olmak için artırılmış gerçekliği nasıl kullanacaklarını anladı. Onların mobil uygulaması, insanların kendileriyle donattıkları mekanda, Magnolia mobilyalarını kameraları aracılığıyla görmelerini sağlıyor. Bu benzersiz özellik, çevrimiçi alışveriş deneyimini daha da kişiselleştiriyor ve müşterilerin mobilyalarını satın almadan önce nasıl görüneceğini görmelerini sağlıyor.

Sosyal Medya Alışverişi

Mobil cihazların alışveriş için kullanılmasının bir yolu sosyal medyadan geçiyor. Facebook ve Instagram, e-ticaret pazarını açtı ve kullanıcıların sosyal medya platformlarında alışveriş yapmasını kolaylaştırdı. Örneğin Instagram, ürün ve fiyat detaylarını içeren yayınlarda doğrudan ürün bağlantılarının etiketlenmesini sağlayan bir özellik sunmaya başlamıştır.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/