2019 Yılında Başarıya Ulaşmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Dijital Pazarlama Stratejisi

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Dijital pazarlama, teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte sürekli başkalaşım geçiren ve etkisi artan bir pazarlama yöntemi. Haliyle markalar ve firmalar için olmazsa olmaz bir noktada.
Her gün yeni bir platformun ortaya çıktığı ve arama motoru algoritmalarının sürekli değiştiği bir ortamda hedeflere ulaşmak için dijital pazarlama stratejilerini de sürekli değiştirmek şart.

1) Markanıza ve içinde bulunduğunuz endüstriye iyice hakim olun.

Her şeyden önce marka olarak ilgili endüstride nasıl bir konumda olduğunu ve kimlere hitap ettiğini bilmek oldukça önemli. Nasıl ki bir insan ailesiyle akşam yemeğindeyken, arkadaşlarıyla konuştuğu gibi konuşmuyorsa, siz de bir ürünü doğru bir şekilde pazarlamak için kime hitap ettiğinizin farkında olmalısınız.

İş yaptığınız endüstrinin tüm detaylarına hakim olmanız da hedeflenen pazarlama başarısını yakalamanızı kolaylaştırır. Çorap bile satsanız diğer satıcıları takip etmeli, blogları okumalı ve konferanslara katılmalısınız.

“Artık pazarlama, yaptığınız şeyler hakkında değil, anlattığınız hikayeler hakkında.” – Seth Godin


2) Olabildiğince çeşitlilik yaratmaya çalışın.

Sürekli değişmekte olan dijital dünyada stratejilerinizin birden çok disiplinde yayıldığının farkında olmalısınız. Yani sadece arama motoru optimizasyonuna ve sosyal medyaya odaklanarak başarıya ulaşmanız için yeterli olmayabilir. Bunun yerine stratejinizi dijital pazarlamanın tüm bileşenlerine göre belirlemelisiniz:

● Arama motoru optimizasyonu
● Sosyal medya
● Ücretli reklam
● İçerik pazarlama
Yukarıdaki stratejileri birbirine ne kadar uyumlu bir şekilde kurarsanız başarıya ulaşma ihtimaliniz o kadar artacaktır. Her ne kadar bu stratejiler dijital pazarlamanın değişmez unsurları olarak kalacak olsa da çeşitlilik yaratmak için kendi endüstrinizi bilmeniz gerektiği gibi dijital pazarlamadaki yeniliklerden de haberdar olmalısınız.

3) İstikrarlı bir şekilde ilerleyin.

Birçok insan blog sitesi açıp yazılar yazmaya heveslenir ve yazmaya başlar fakat pek azı yeni başladığındaki heyecanını koruyup 3 ay sonra da yazmaya devam eder. Her zaman için, bir şeylere başlamak onu alışkanlık haline getirip devamlı yapmaktan çok daha kolaydır. Bu dijital pazarlama için de tamamen geçerlidir.
Günümüzde sürekli bir değişim içinde olduğumuzdan bahsetmiştik. Dün doğru olarak görülen şeyler yarın yanlış olabiliyor. Böyle bir çağda sürekli yeniyi yakalamanız ve güncelliğinizi korumanız hem şirketiniz hem de dijital pazarlamada başarılı olmanız için oldukça önemli. Sürekli yeni içerikler ekleyerek ve içeriklerinizi güncelleyerek yeniyi yakalamanız mümkün.

4) Kaliteye verdiğiniz önemi asla ihmal etmeyin.

Dijital pazarlamaya önem veriyorsanız Google’ın yönergelerine aşına olmalısınız. Bu yönergeleri ana maddelere şu şekilde ayırabiliriz:
● Sitenizi arama motorlarından çok kullanıcılara göre belirleyin.
● Kullanıcılarını aldatmayın, açık ve dürüst olun.
● Kendinize şunu sorun: “Arama motorları olmasaydı bunu yapar mıydım?”, eğer cevabınız hayırsa onu yapmayın.
● Sitenizi benzersiz, ilgi çekici ve değerli yapan şeyleri düşünüp, rakip sitelerin önüne çıkmasını sağlayın.

“Eğer işiniz internette değilse, muhtemelen iş hayatınının dışında kalacaksınız.” – Bill Gates


5) Rakiplerinizden önce davranıp onların olmadığı alanlara geçin.

Google’ın kalite yönergelerinde bahsettiği gibi sitenizi öne çıkarmanız oldukça önem arz ediyor. Bunu yapmanın yolu ise rakiplerinizin girmediği veya giremeyeceği alanlara girmekten geçiyor. Rakiplerinizin dijital pazarlama kampanyası kurmak için pek de gönüllü olmayacağı para ve zamanı akıllı kullanarak o alanlarda söz sahibi olmanız mümkün.10
Rakipleriniz elbette blog yazıları oluşturacaklardır fakat etkileyici resimler ve videolar hazırlamak için 10 saat harcamaya istekli olmayacaklardır. Bu gibi detayların önemsiz olduğunu düşünmeyin ve üzerine gidip kendinizi geliştirin.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/