2018 Yılının Heyecan Veren 4 Teknolojik ve Bilimsel Gelişmesi

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Teknoloji ve bilim dünyası hepimizi şaşırtmaya devam ediyor. 2018’in henüz yarısına bile gelmedik fakat heyecan veren gelişmeler hayatımıza dahil olmaya başladı. İşte onlardan birkaçı!

1) 3D Metal Yazıcı

Metal parçaları üretmek her geçen gün kolaylaşıyor. 2017 yılında Markforged şirketi ilk 3D metal yazıcıyı çıkardı. Lawrence Livermore National Laboratory’daki araştırmacılar paslanmaz çelik üretmek için method geliştirdiklerini duyurdular. Uzun süredir bu sektörde ürünler üreten General Electric ise önümüzdeki günlerde büyük parça metaller çıkarabilecek 3D yazıcıyı satışa çıkarmayı planlıyor.

2) Yapay Embriyolar

Cambridge Üniversitesi’nde çalışan embriyolojist, yalnızca kök hücrelerle embriyo üretme konusu üzerinde çalışıyorlar. Bir gün memelilerin yumurtasız doğabileceğini iddia eden araştırmacılar çalışmalarını fareler üzerinde devam ettiriyorlar. Yapay embriyoların ahlaki olarak büyük bir tartışma konusu olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

3) Genetik Falcılık

Doğduğumuzda, ne zaman hangi hastalığa yakalanacağımız, ileride IQ’müzün ne kadar olacağı bilinebilecek fakat bunun yanında tartışmalı olan bir konu var: Sadece hastalıklar değil herhangi bir davranışımız da önceden bilinebilir olacak. Davranışsal genetikçi Eric Turkheimer, bu gelişmenin hem iyi hem de kötü sonuçlara açık olmasının, heyecan verici olduğu kadar endişe verici olduğunu da unutmamamız gerektiğini vurguluyor.

4) Yapay Sinir Ağları

Bildiğiniz gibi yapay zeka teknolojisi son zamanlarda epey aşama kaydetti. Bu hızlı gelişmelerle birlikte çözülmeyi bekleyen yeni sorunlar ortaya çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Bunlardan birisi yapay zekanın kendi kendine çözüm üreten, yaratıcı olabilen bir boyuta gelememiş olmasıdır. Tamamen yeni bir şey üretmenin hayal gücüyle bağıntılı olması işleri zorlaştırıyor.
İlk olarak çözüm, 2014 yılında Montreal üniversitesinde doktora öğrencisi Ion Goodfellow’dan geldi. GAN (Generative Adversarial Networks) olarak bilinen yaklaşım (Generator ve Discriminator Network’lerinin uyumlu çalışması) sayesinde yapay zeka gerçeğe çok yakın resimler üretebiliyor. Bugün ise bilim insanları yapay zekanın ürettikleriyle insanların ürettiği şeylerin fark edilemez boyutta olması için çalışmaya devam ediyorlar.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/