Türkiye Diğer Ülkelerden Daha mı Mutlu? 2018 Mutluluk Raporu’na Göre Dünyanın En Mutlu Ülkeleri

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

2018’in sonlarına yaklaşırken bu senenin Dünya Mutluluk Raporu da yayınlandı. İlk 10 kendi içinde sıralama değişikliği yaşarken, ülkelerde de bir değişiklik olmadı.

2018 Mutluluk Raporu, ülkelerde kişi başına düşen gayri safi milli hasıla,sosyal yardım, özgürlük, refah, ortalama yaşam süresi gibi kriterlerin puanlanmasıyla hazırlanıyor. Rapora göre 2018’in en mutlu ülkesi geçen senenin en mutlu ülkesi olan Norveç’i geçerek Finlandiya oldu. Türkiye ise 5 basamak geriledi.


Türkiye Ne Durumda?

2017’de geçen yıla göre 9 basamak yükselerek 69. sıraya yükselen Türkiye, 2018’de 5 sıra geriledi ve 74. sırada yer aldı. 156 ülke arasında 74. sırada olmak her ne kadar ortalamanın üstünde bir tablo görünümü yaratsa da, 5 sıra geri düşmek parlak bir manzara görünümü vermiyor.
İlk 10’u Avrupa ülkelerinin oluşturduğu raporda, en mutsuz ülkelerin ise Afrika’da olduğu gözlemlendi.

2018’in En Mutlu ve En Mutsuz Ülkeleri

En mutlu ülke olan Finlandiya’yı sırasıyla, Norveç, Danimarka, İzlanda ve İsviçre, Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, İsveç, Avustralya takip etti.

En mutsuz beş ülke ise genellikle Afrika’dan olmakla birlikte:  Yemen, Tanzanya, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Burundi oldu.


Para Mutluluğu Satın Almıyor

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise; Japonya ve ABD gibi ekonomik anlamda çok güçlü olan ülkelerin bu listede çok yükseklerde yer almaması oldu. GSMH ile vatandaşların mutluluğu arasında direkt bir bağlantı olmadığı gözler önüne serilmiş oldu.


Ülkelere Göre Antidepresan Kullanımı

En çok antidepresan kullanan ülkeler arasında da en mutlu ülkelerin de olması (Kanada, İzlanda, İsveç) ilginç bir detay olarak sunuluyor.


Dünya Çapında Ülkelerin Gayri Safi Milli Hasılası

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:


Yorumlar (0) Yorum Yap

/