l 20 Yaşındaki Genç, Yatırım Uygulamasında 700 Bin Dolar Borç Görünce İntihar Etti - CEOtudent

20 Yaşındaki Genç, Yatırım Uygulamasında 700 Bin Dolar Borç Görünce İntihar Etti

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

20 Yaşındaki Genç, Yatırım Uygulamasında 700 Bin Dolar Borç Görünce İntihar Etti 1
Koronavirüs salgını döneminde insanların birçoğu yatırım yapmaya çalıştı. Bazı şirketler, kaldıraçlı işlemler gibi özellikler sunarak yatırımcı çekmeyi amaçlıyor. Bu şirketler bir borsaya sahip olan hemen hemen tüm ülkelerde faaliyette.
Bu şirketlerden biri de ABD merkezli Robinhood firması. Bu firma yeni jenerasyonlara hitap ediyor. Zamanla komisyonsuz işlem ve kullanım kolaylığı gibi farklı avantajlar sunara ciddi oranda kullanıcı kazandılar. Bu kullanıcılardan biri de Alexander E. Kearns’tü.
20 yaşındaki Alexander E. Kearns, Nebraska Üniversitesi’nde öğrenciydi ve ailesiyle birlikte Illionis’te yaşıyordu. Kendini bir trenin önüne atarak hayatına son veren öğrencinin bilgisayarında bulunan bir not, duruma açıklık getirdi.
 “Yirmi yaşında hiçbir geliri olmayan birine nasıl neredeyse bir milyon dolar kaldıraç verilir?
Yapılan incelemelerde gencin hesabında yapılan kontrollerde bakiyesinin -730.000 dolar olduğu ortaya çıktı.
Gencin hesabında kırmızıyla yazan -730.000 dolar ifadesi ürkütücü olsa da bu, onun bitmek bilmeyen bir borç batağına saplandığı anlamına gelmiyordu. Bu değer, işlemdeki hisselerin alım satımı gerçekleştirilmeden öncesine aitti. Yani para anlamında hesap çok negatif gözükse de hisselerin değeri bu işleme dahil değil.
Robinhood tarafından yapılan açıklamada detaylara değinilmedi, gencin hesabı hakkındaki bilgiler, özel hayatın gizliliği gerekçesiyle açıklanmadı. Öte yandan firma şu açıklamayı yaptı:
“Robinhood olarak hepimiz bu korkunç habere derinden üzülmüş durumdayız ve bu hafta sonu aileye ulaşarak hislerimizi paylaştık”
İntiharların birden fazla nedeni olabiliyor. Kearns’ün ölümünün ardından ailesi, daha küçük yaşlarda birikim yapmaya başlayan çocuklarının böyle bir borcu çıkacağını tahmin etmediklerini ifade etti. Konuyla ilgili soruşturma sürüyor.
Kaynak: Webtekno
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/