17 Yaşında DNA’nın Sırrını Çözen Mert Akyürekli Uluslararası Birincilik Kazandı

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Henüz 17 yaşında lise öğrencisi olan Mert Akyürekli, Çin’de katıldığı Uluslararası Bilim- Teknoloji Yarışması’nda (CASTIC) geliştirdiği projesiyle 500 finalist arasından birincilikle ayrılmayı başardı.
Mert Akyürekli, nano materyalin manyetik özelliğini kullanarak bozuk DNA’yı tespit etmesini sağlayan projesiyle fizik bölümünde birincilik elde ederek genç yaşında büyük bir başarı kazanarak gurur kaynağı oldu. Ayrıca Çin’de 32.si düzenlenen bu yarışmaya katılan tek Türk olan Akyürekli’nin projesi hem Çin halkından hem de jüriden en yüksek puanları aldı. Yarışma sonunda ödülü ise Çin Başbakan Yardımcısı tarafından kendisine verildi.
Gurur kaynağımız Mert Akyürekli’nin projesi küresel anlamda da bilim çevrelerinden büyük ilgi gördü. Çin’de ekim ayında gerçekleşen bir televizyon programına katılan Akyürekli ise projesi hakkında şunları söyledi:

“Ailemde birçok kişi kanser hastası. Onlarında erken tanıyla sağlıklarına kolayca kavuşmaları için bu projeye başladım. Projemde nano mataryelin manyetik özelliğini kullanarak bozuk DNA’yı ayırt edebiliyorum. İlerde geliştirebilirsem projemi hastanelerde çok pahalı ve büyük makinelerde gerçekleştirilen bu işlemi en fazla bin dolara mal edebilen bir sistem olarak geliştireceğim.”

Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (1) Yorum Yap

Mert Akyüreklilerin sayısını artırmak işte bütün mesele bu. teşekkürler mert akyürekli.

/