l 16 Yaşındaki Demiralp Böbrek Taşı İçin Geliştirdiği Projeyle Dünya İkincisi Oldu - CEOtudent

16 Yaşındaki Demiralp Böbrek Taşı İçin Geliştirdiği Projeyle Dünya İkincisi Oldu

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Henüz lise 3. sınıf öğrencisi olan 16 yaşındaki Demiralp Uğurlu, babasının ve çevresindeki yakınlarının böbrek taşı nedeniyle yaşadıkları sıkıntılar için geleneksel yöntemlerin doğruluğunu araştırırken bir proje geliştirdi. Kimya öğretmeni Sibel Pakdil’in danışmanlığında “Tıbbı bitki ekstrelerinin farklı türdeki böbrek taşlarına etkisi” adlı bir proje hazırladı.

Demiralp, böbrek taşını cerrahi yöntem dışında farklı bir yolla çözülmesi için kimyasal bir formül geliştirdi.

16 Yaşındaki Demiralp Böbrek Taşı İçin Geliştirdiği Projeyle Dünya İkincisi Oldu 1
Böbrek taşları üzerinde çeşitli deneyler yapan Uğurlu, yaygın görülen taş üzerinde geleneksel yöntemlerin olumlu etki yaptığını ancak böbreğin içini saran taş üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını tespit etti. Böbrek taşının cerrahi yöntem dışında farklı bir yolla çözülmesini sağlamak için çalışmalarını yoğunlaştıran Uğurlu, danışman öğretmeni Pakdil ve bazı eczacılık fakültelerindeki öğretim üyelerinden yardım alarak özel bir kimyasal formül geliştirdi.

Demiralp bu projesiyle Paraguay’daki bilim fuarında dünya ikincisi oldu.

16 Yaşındaki Demiralp Böbrek Taşı İçin Geliştirdiği Projeyle Dünya İkincisi Oldu 2
Projesiyle İzmir’deki “OKSEF 2018” yarışmasında dereceye girerek Paraguay’ın Encarnacion şehrinde 20-26 Ağustos’ta düzenlenen bilim fuarı “Fecitec Girasoles Science Fair 2018″e katılan Uğurlu’nun projesi “tıp ve sağlık” kategorisinde dünya ikinciliğine layık görüldü.

“Böbrek taşının kütlesinde küçülme olduğunu tespit ettik.”

16 Yaşındaki Demiralp Böbrek Taşı İçin Geliştirdiği Projeyle Dünya İkincisi Oldu 3
Böbreğin içini saran taş üzerinde “çeşitli bitkilerin kaynatılıp içilmesi” gibi geleneksel yöntemlerin herhangi bir etkisinin olmadığını tespit ettiklerini anlatan Uğurlu, şunları söyledi:

“Bunun üzerine söz konusu taşın böbrekte küçülmesini sağlayıcı farklı yöntemler denedik. Bazı konularda eczacılık fakültelerine danıştık. Laboratuvar ortamında çeşitli deneyler yaptık. Hazırladığımız kimyasal özütle böbrek taşının kütlesinde küçülme olduğunu tespit ettik. Söz konusu maddeyi bir tablet yöntemiyle böbreğe gönderilmesini planladık. Projemizde elde ettiğimiz aktif maddeler bu yöntemle böbrek taşını çözebilecek.”


Demiralp’i yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. ???

16 Yaşındaki Demiralp Böbrek Taşı İçin Geliştirdiği Projeyle Dünya İkincisi Oldu 4
Kategoriler: Başarı, Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/