150 Kez Reddedilmesine Rağmen Hayallerine Ulaşan Girişimci Sam Sisakhti

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Sam Sisakhti, hayallerinin peşinden koşmaya karar vermeden önce, finans sektöründe çalışıyordu. İşinden o kadar nefret ediyordu ki, bu durumu gören ailesi de artık buna dayanamadı ve istifa etmesini; hayallerinin peşinden gitmesini söyledi.
Ailesinin desteğini de arkasına alan Sam’in hayallerine ulaşmasına sağlayacak ilk kıvılcım, moda tasarımcısı olmak isteyen çocukluk arkadaşı Aaron ile Las Vegas’taki buluşmasında yanıyor.

Aaron, moda endüstrisinde adı duyulacak biri olmanın zorluklarından bahsederken, Sam’in aklına bir fikir geliyor: Arkadaşı Aaron gibi bağımsız moda tasarımcılarının ürünlerini bütün dünyaya satabilecekleri bir platform oluşturmak.

Böylece, piyasaya girmeye çalışan yetenekli tasarımcıların önündeki büyük engelleri kaldırmış olacaktı. Bunun, “Bir sonraki Amazon” olacağını düşünüyordu.

UsTrendy adını verdikleri bu platform fikrini hemen hayata geçirmek isteyen Sam ve Aaron, yatırım desteği için Silikon Vadisi’nde bir görüşme ayarladılar. Yarım milyon dolarlık teklif alarak harika bir başlangıç yapan ikili, bir aksilik yaşadılar ve yatırımcı parayı geri çekti.

“Çok nadir gerçekleşen bir şey oldu ve bize yarım milyon dolar teklif ettiler. Bu çok çılgıncaydı.” diyen Sam, yeterli sermayeyi bulmuştu ancak olaylar hiç de bekledikleri gibi gitmedi. Yatırımcıyla anlaşmalarının şartlarından biri, Silikon Vadisi’ne taşınmalarıydı ancak Sam’in arkadaşı Aaron, bu fikri sıcak karşılamadı. Bunun üzerine, yatırımcı parayı geri çekti.

Asıl mücadele yeni başlıyordu. Yeni yatırımcı arayışına giren Sam için işler pek de parlak gitmedi. 150 kez reddedildi.

Yatırımcı bulmak için, 18 ay çalıştı ancak bu zorlu geçen 18 ayda 150 kez red cevabı aldı.

150 kez reddedildikten sonra artık az parayla, uzun vadede de olsa bu işi yapmaya karar vermişken, Skype, Tesla ve Hotmail’in yatırımcılarından ünlü risk sermayedarı Tim Draper’a mail atması önerildi. Sam Sisakhti, “Tim Draper benim mailime cevap vermez!” demişti ama hayatını değiştirecek mail, sonunda geldi.

Zorlu bir süreçten sonra, defalarca red cevabı almışken hiç ihtimal vermemesine rağmen Tim Draper’a mail attı ve tam yatırımcı aramaktan vazgeçmek üzereyken Tim Draper’dan cevap geldi: “Hala bir yatırımcı arıyor musun?”

Sam Sisakhti, taktiksel ilerledi ve Tim Draper’a, ondan alacağı yatırımla işini daha hızlı ilerletebileceğini ancak yatırım almadan da işi ilerletebileceğini söyledi. Böylece, Tim Draper’ın ilgisini daha çok üzerine çekmeyi başardı ve yatırımı aldı.

Kendine ve fikrine güveni, Tim Draper’ı çok etkilemişti ve Sam Sisakhti’nin, hayallerine ulaşmak için önündeki bütün engeller kalkmış oldu.
2008 yılında kurulan UsTrendy şu anda, dünyanın birçok ülkesinden moda tasarımcılarının kendi ürünlerini satabildikleri başarılı bir platform. Sam Sisakhti, yaşadığı onca olumsuzluğa rağmen çok çalışmış ve Las Vegas’ta doğan fikrini, hayal ettiği platforma dönüştürebilmeyi başarmıştır.
Hayallerinizin peşinden koşmaktan asla vazgeçmeyin. 150 kez başarısız olsanız bile. 🙂
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (1) Yorum Yap

Semih

az önce sitesine kısa bir tur attım sade ve anlaşılır güzel bir fikirmiş ülkemizde de uygulanabilir

/