11 Yaşındaki Metehan ve Hüseyin Sokakta Su Satarak Sokak Hayvanlarını Besliyor

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

İzmir Buca’da iki mahalle arkadaşı Metehan Timuçin Şen ve Hüseyin Buğra Doğru, ailelerinin gözetiminde Hasanağa Baçesi’nde harçlıklarıyla aldıkları suları satıp elde edilen gelirle de sokak hayvanlarına yardımcı oluyor.

İki arkadaş, harçlıklarıyla aldıkları suları 1 lira ve 75 kuruşa satıyor.

Her gün 8-12 şişe su satan arkadaşlar, gelirleriyle de kuru mama alıp çevredeki aç ve susuz köpekleri ve kedileri besliyor. Bu durum çevrenin de dikkatini çekiyor ve destek toplamaya başlıyorlar.

6. sınıf öğrencisi Metehan Timuçin Şen, 40 derece sıcakta sokak hayvanlarının çektiği sıkıntıyı görünce onlara yardım etmeye karar verdiklerini dile getiriyor.

“Köpekler, kediler susuz ve mamasızdı. Dayımız biraz para verdi, biz de alışveriş merkezinden su aldık ve satmaya başladık. Canımız sıkılıncaya kadar satıyoruz. 12 şişe su sattığımız oluyor. Bazen 1 liradan bazen 75 kuruştan satıyoruz. Çok alan olmadı ama yine de bazıları alıyor. Canımız sıkılıncaya kadar satmaya devam edeceğiz.”


İki arkadaş hayvanlara yardım etmeye ellerinden geldiği kadar devam etmekte kararlı.

Hüseyin Buğra Doğru, kimsenin hayvanlara şiddet uygulamaya hakkı olmadığını, dünyadaki diğer canlılara da sahip çıkmak gerektiğini belirterek beslemek için hayvan seçmediklerini, aç olan tüm hayvanlara kucak açtıklarını söyledi ve hayvanlara yardım etmeyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

Hüseyin Buğra’nın annesi Sedef Doğru da çocukların önce yaptıkları bileklikleri satmaya çalışarak para kazanmaya çalıştığını dile getirdi ve ekledi:

“Bizler de çocuklara destek olduk. Mutluyuz, gururluyuz. Bizim gözetimimizde su satıyorlar. Onların paraya ihtiyacı yok, hayvanları korumak için çalışıyorlar. Bence güzel olan da bu.”


Metehan ve Hüseyin’i bu güzel ve bilinçli davranışından dolayı tebrik ediyoruz. Umarız herkes Metehan ve Hüseyin’den ilham alır. ???

Yorumlar (0) Yorum Yap

/