11 Yaşındaki Mert, Bomba Bulan Casus Drone ile Uluslararası Ödül Aldı

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

Mert Delibalta, Muş’ta okuyan 11 yaşındaki bir ortaokul öğrencisi. Terörün yaşadığı bölgedeki etkisine kayıtsız kalamayan Mert, bu soruna çözüm olması amacıyla “Bomba Bulan Casus Drone” icat etti!

Çalışmalarına 6 ay önce başlayan genç mucit amacının toprağa gömülen, menfez ve köprü altına yerleştirilen patlayıcıları havadan tespit etmek olduğunu söyledi.

Delibalta, yaptığı bu projeyle Erciyes Üniversitesi’nin düzenlediği “2. Uluslararası Eru Mekatron Robot Yarışması”na katıldı ve birinci oldu.

Drone üzerine görüntü işleme cihazı yerleştiren Mert, cihaza barutun elementlerini bilgisayar ortamında java yazılımı desteğiyle kodladığını dile getirdi.

Projesini anlatan Mert Delibalta, şöyle konuştu:

“Kodlanmış görüntü işleme cihazına bağlı kamera, bu elementleri dedektör sistemi sayesinde gördüğünde hemen uyarı sinyali vermeye başlıyor. Barutun nerede olduğunu tespit ediyor. Drone bir metre derinliğindeki barutu bulabiliyor. Barutun elementlerini tanıtmak için 1107 satır kod yazdım. Bu kodlama işlemi 3 ay sürdü.”

Bunun yanı sıra Mert, çalışmaları sırasında kimseden yardım almadığını ve projesi için okulunun laboratuarını kullandığını belirtti.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/